login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Vinné: Prvý deň po svadbe

@ :: Historické foto ::     Aug 12 2009, 03:31 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: Táto fotografia pochádza z roku 1930 a uprostred stojí mladý manželský pár prvý deň po svadbe. Žena má na hlave šatku, pretože od chvíle, kedy ju na svadbe začepili, sa už na verejnosti nesmela ukázať s nepokrytou hlavou.

Nielen svadba tu mala svoje ceremoniály, ale aj nasledujúci deň. Blízka rodina a priatelia mladého manželského páru sa stretli na „pohlodky“. Dojedlo sa, čo ostalo zo svadby. Najčastejšie kapustná polievka, plnená kapusta – holubky a varené kuracie mäso. Samozrejme, pokiaľ zvýšilo, taktiež kysnuté koláče, makovníky a orechovníky. Potom nastal čas na „podkutie nevesty“.

Podkutie nevesty bol miestny zvyk. Zvyčajne sa niekoľko mužov prezlieklo za strašiakov do rôznych netradičných šiat. Občas, aby svoju úlohu ešte zvýraznili, si natreli tváre slivkovým lekvárom. V rukách držali kladivá a ich úlohou bolo nevestu „podkuť“. Nevesta sa rozbehla a utekala kadeľahšie. Oni za ňou. Podľa spomienok jednej obyvateľky, keď sa vydala ona, vedela veľmi rýchlo utekať a tak ju naháňali dlho a chytili až na poliach ďaleko za Vinným. Potom ju zdvihli nohami nahor a každý jej kladivom pobúchal po päte čižmy. Symbolicky sa týmto z divokého žriebäťa stal domáci podkutý kôň, ktorý už mal svoje miesto v prácach na gazdovstve. Bola to tiež posledná zábava, potom už ženích i nevesta museli zdieľať rodinný život podľa vtedajších pravidiel – teda nemali sa ďalej stretávať so slobodnými dievkami a parobkami, ale len s vydatými ženami a ženatými mužmi.

-sl-

Spracované podľa spomienok obyvateľov obce***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 2491