login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Vinné: Poľovnícka chata

@ :: Historické foto ::     Aug 11 2009, 09:04 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: Táto fotografia pochádza ešte z čias Rakúsko-Uhorska, teda vznikla pred rokom 1918. Zachytáva poľovnícky dom, ktorý stával neďaleko obce Vinné. Už na základe jeho majestátnosti je jasné, že slúžil predovšetkým na ubytovanie vyššej vrstvy, ktorá chodila poľovať do okolitých lesov.

V daných časoch sa tu poľovalo najmä na vysokú – srny, jelene a čiernu zverinu – diviaky. Okolité lúky bývali tiež plné bažantov a poľných zajacov.

Majestátnosť poľovníckeho sídla v tomto prostredí nie je prekvapujúca. Šľachtici z Michaloviec si postavili prvý kaštieľ alebo kúriu vo Vinnom už v 16. storočí. V druhej polovici 17. storočia stál vo Vinnom kaštieľ i kúria. V prvých desaťročiach 18. storočia tu bolo už niekoľko honosných sídiel., ktoré patrili barónovi Gombošovi a rodom Semere, Kazinci a Dravecký. V roku 1736 postihlo Vinné zemetrasenie, pričom došlo k výraznému poškodeniu minimálne jedného kaštieľa či kúrie. V listine z roku sa 1755 spomína, že vo Vinnom je už len jeden kaštieľ a jedna kúria. Poznáme však aj zápis, podľa ktorého boli vo Vinnom pred rokom 1837 dva kaštiele, ktoré patrili rodom Waldstein a Dravecký.

V súčasnosti stojí v obci neďaleko kostola jediný kaštieľ, ktorý nie je verejnosti prístupný. Nie je ani obývaný a patrí potomkom rodu Szemere.

-sl-


Použitá literatúra:

Konik, Čurmová, Lugošová, Hlaváčová: Pod Vinianskym hradom (Zemplínska spoločnosť, 2006)
Viera Čurmová: Kultúrne pamiatky Zemplína I. (Zemplínska poločnosť, 2005)
Miroslav Butaľ, Martin Molnár: Vinné a okolie (Obec Vinné, 2009)


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 2936