login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Slanec: Píla

@ :: Historické foto ::     Sep 16 2008, 04:30 (UTC+0)

*


Slanec: Tieto historické fotografie zachytávajú pílu, v ktorej sa spracovávalo drevo grófa Štefana Forgáča (Forgách). Veľkomajiteľ lesov v Slanecku i na Zemplíne prosperoval okrem iného aj z lesnej ťažby, takže výstavba prevádzky na spracovanie guľatiny bola žiaduca. Prvú pílu postavili už okolo roku 1860 na Kerekhedi (Kerekhegy) v blízkosti Ruskova a pracovala na vodný pohon. Jej majiteľ sa volal Compal. Po jeho smrti však zanikla.

V Slanci došlo na budovanie píly v roku 1910, pričom patrila Národnej drevárskej účastinárskej spoločnosti. Pracovala na parný pohon. Majoritným vlastníkom sa stal Imrich Heidelberg, riaditeľom Imrich Železník. Pretože riaditeľ bol poľského pôvodu, doviedol si tu aj svojich robotníkov, ktorí bývali v Slanci v časti Mašina, neskôr sa priamo na píle vybudovali drevené obytné domy, tzv. baraky. Z pôvodného miestneho obyvateľstva si tu veľa chlapov prácu nenašlo, nanajvýš iba ako pomocní robotníci.

Spracovanie dreva na dosky sa časom rozšírilo a prevádzka začala vyrábať aj parkety. V tom čase však píla vyhorela, ale po zaplatení škody poisťovňou začala pracovať nanovo. Po ukončení I. svetovej vojny tu postavili aj mlyn, ale keďže nenapĺňal plánované zisky, neskôr z neho urobili sklad na parkety.

Počas vzniku I. Slovenského štátu bola píla vyhlásená za židovský majetok a uvalili na ňu nútenú správu. V decembri 1944, keď v týchto miestach začali boje za oslobodenie Nemcami okupovaného Slanca, fašisti pílu podmínovali a vyhodili do vzduchu.


Slavomír Szabó

V tomto článku sú použité informácie, ktoré nám konzultačne a na základe svojej publikačnej činnosti poskytol Mgr. František Petro.* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 4550