login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Slančík: Zvon kostola Narodenia Panny Márie

@ :: Okolie ::     Jun 30 2008, 12:14 (UTC+0)
Slančík: Jedinou hnuteľnou kultúrnou pamiatkou v obci je zvon, ktorý pochádza z roku 1791. Nachádza sa v rímsko-katolíckom kostole Narodenia Panny Márie, ktorý bol postavený okolo polovice 16. storočia. V danom čase pravdepodobne slúžil ako protestantská modlitebňa. Nad portálom je stále možno vidieť reliéf kalicha.

Kostol bol prestavaný v rokoch 1689 a 1892, dnes sa v interiéri nachádza zariadenie z konca 19. storočia. Pri kostole stávala samostatná drevená zvonica so zvonom. Malý zvon s priemerom 37 centimetrov sa dnes nachádza v kostolnej veži. Medzi hnuteľnými kultúrnymi pamiatkami je zapísaný pod evidenčným číslom 4963. V jeho hornej časti sa nachádza nápis: „JESUS NAZARENUS GHAZ REX IUDEORUM KIS 1791 SZAL“. V preklade to znamená „Ježiš Nazaretský, kráľ židovský, kostol v Slančíku 1791“. Na zvone sa nachádza ešte plastika kľačiaceho muža v rúchu.

Žiaľ, dnes už nevieme, kto a kde tento zvon vyrobil, údaje o autorovi sa na ňom nenachádzajú. Jeho hodnota okrem iného spočíva v ojedinelosti, pretože v čase I. svetovej vojny sa zvony z dedín často odvážali, aby ich roztavili a použili na delá. Či bol v danom čase zvon ukrytý, alebo pre jeho veľkosť a tým aj relatívne malé množstvo kovu ho ponechali tak, nevedno.

- sl –

Použitá literatúra: František Petro – Jozef Beliš: Slančík
* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slanské vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.