login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Slančík: Munícia z vojny

@ :: Historické foto ::     Jun 06 2008, 12:00 (UTC+0)

Slančík , okres Košice-okolie: Táto fotografia pochádza päťdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva deti, ktoré našli nevybuchnuté bomby z II. svetovej vojny. Tento nález nebol v danom čase ničím výnimočným. Priame boje sa odohrávali v katastri obce, táto bola aj dva krát bombardovaná letectvom Červenej armády.

Ako sme už písali, Nemci prišli do Slančíka v októbri 1944 a vojaci bývali priamo u miestnych obyvateľov. V dome Dudášovcov malo nemecké vojsko svoju vysielačku a prvý letecký nálet bol smerovaný práve na zničenie tohto cieľa. Odniesla si to však susedná rodina Kováčová, ktorej dom bol zasiahnutý mínou zhodenou z lietadla. Z trosiek si potom postavili malý domček z kameňa, ktorý tvorila jediná miestnosť – ten tam stojí dodnes. Ïalší nálet s bombardovaním bol 2. decembra 1944.

Koniec vojny bol pre obyvateľov Slančíka veľmi dramatický. Nemcom záležalo, aby ubránili obec, pretože tvorila prirodzenú prístupovú cestu na Košice. Bola to tiež posledná (alebo prvá) slovenská dedina pred neďalekým Ruskovom, ktorý v danom čase patril k Horthyovskému Maďarsku. Vtedajšia hranica viedla v oblasti Regety. Dňa 17. januára 1945 večer prekročilo maďarské vojsko maďarsko-slovenské hranice a obsadilo Slančík. Kontrastne s tým Nemci obec opustili, večer sa v nej podľa spomienok obyvateľov nachádzali už len poslední traja vojaci, ktorí sedeli v krčme. V noci vypukli boje, streľba a výbuchy sa ozývali v smere od Ruskova. Červená armáda oslobodila Slančík už na druhý deň.

Nemecké vojenské bunkre ostali plné munície, v tom čase tomu údajne nikto nepripisoval väčší význam. Zaujímavo však vyznieva informácia od viacerých obyvateľov súčasného Slančíka, ktorí na tieto časy pamätajú. Časť vojenských podzemných bunkrov si Nemci vybudovali aj priamo v záhradách uprostred obce. Mnohé z nich ostali po bombardovaní Červenou armádou zasypané bez toho, že by v nich uskladnená munícia vybuchla. ¼udia sa báli na týchto miestach kopať, tak bunkre ešte viac zasypali a nechali tak. Táto munícia je údajne ešte stále pod zemou vo viacerých záhradách.

-sl-Spracované podľa: spomienok obyvateľov obce Slančík a knihy František Petro, Jozef Beliš: Slančík.

* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 4242