login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Slančík: Mládež, ktorá prežila čas vojny

@ :: Historické foto ::     May 27 2008, 11:24 (UTC+0)

-


Slančík, okres Košice-okolie: Tieto fotografie pochádzajú z prvých povojnových rokov a zachytávajú mladých mužov a dievčatá zo Slančíka. V oboch prípadoch sú vo slávnostných šatách, fotka slobodných dievčat zobrazuje odev s družbovskými vyšívanými ručníkmi, pochádza teda v nejakej svadby. Dvaja z mužov zasa majú hore rozšírené nohavice zvané „pričeše“, čo poukazuje na vplyv maďarskej vidieckej módy.

Druhá svetová vojna sa obyvateľov Slančíka dotkla veľmi citeľne, rovnako ako všetkých dedín z okolia Dargovského priesmyku. Od októbra 1944 sa do obce nasťahovali nemeckí vojaci, ktorí bývali priamo v domoch miestnych obyvateľov. V okolí dediny, konkrétne v lokalitách Viničky, Starý Ïár a Krčmárka, stavali podzemné bunkre. Aby mali dostatok materiálu, búrali obyvateľom Slančíka stodoly, pílili aj ich ovocné stromy. Pretože z juhu postupoval II. ukrajinský front a zásobovanie viazlo, Nemci ľuďom strieľali v dedine dobytok. S blížiacim sa IV. ukrajinským frontom od severovýchodu bola časť obyvateľov evakuovaná do Ïurkova, Ruskova a Vyšného Čaju. Niektorí utiekli a skrývali sa v lesoch.

Keď prieskumníci Červenej armády odhalili, že sa v Slančíku nachádza nemecká vysielačka, obec bombardovali. Presný dátum tohto bombardovania nepoznáme. Počas náletu zabilo šiestich nemeckých vojakov. Druhé bombardovanie Slančíka bolo 2. decembra 1944. V dedine bola práve zoradená kolóna Nemcov s autami a koňmi, ktoré tiahli kanóny. Pri nálete zabilo sedem nemeckých vojakov.

Nemci neboli spokojní s pomocou domácich obyvateľov pri stavbe zákopov a bunkrov. Preto 14. januára 1945 uväznili deviatich z nich v miestnej škole, odkiaľ ich previezli do Krásnej nad Hornádom. Tam sa im však našťastie podarilo ujsť. Potajme sa vrátili do Slančíka, kde sa skrývali na povale až do príchodu Červenej armády. Tá oslobodila dedinu 18. januára 1945.


Spracované podľa: spomienok obyvateľov obce Slančík a knihy František Petro, Jozef Beliš: Slančík.


-sl-* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 5402