login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Slanská Huta: Oblečenie v rokoch päťdesiatych

@ :: Historické foto ::     May 16 2008, 21:59 (UTC+0)

-


Slanská Huta, okres Košice-okolie: Uverejnené fotografie vznikli v druhej polovici päťdesiatych rokov 20. storočia a zachytávajú obyvateľov obce v oblečení, ktoré bolo typické pre toto obdobie. Boli to časy, kedy ešte každá rodina pestovala konope na domácu výrobu látky, niektoré aj ľan, ale zároveň už bolo fabrické plátno cenovo dostupnejšie. Zatiaľ čo muži si obleky kupovali, ženy šili svoje ošatenie z látok doma, alebo si ho dávali robiť u krajčírky. Takto ich to vyšlo lacnejšie.

Tesilové sukne boli skladané „na široké faldy“. Zatiaľ, čo úzke "cenke faldy" si ženy vedeli vyrobiť aj doma, modernejšie širšie skladanie si po zakúpení látok chodili nechať urobiť zásadne k pani Jakabovej do Zemplínskej Teplice. Mala na to pripravené formy podobné vejáru, látky do nich naukladala a naparovala nad vriacou vodou. Bola to aj zručná krajčírka, ženské šaty na tejto fotografii ušila ona.

V miestnom nárečí ľudia nazývali mužský oblek „hancug“. Najbližšie sa dal sa kúpiť na pravidelných mesačných trhoch v Slanci, ale tie počas vojny zanikli a už sa nikdy neobnovili v takom rozsahu ako predtým. Preto v päťdesiatych rokoch chodili muži „hancugy“ kupovať do Košíc, Trebišova a Michaloviec. Ako bežné pracovné oblečenie sa však naďalej požívali konopné „dreľichovo nohavky“. Konope sa tu prestalo pestovať až niekedy v polovici šesťdesiatych rokov. Dovtedy patrilo k zručnosti každej ženy jeho spracovanie na priadzu, nite i tkanie látok.

Konope sa zbieralo dva razy ročne. Prvý krát v čase kvitnutia. Plátno z takýchto rastlín bolo jemnejšie a vhodné najmä na košele. Druhý zber začínal, keď sa už dozreli aj semená na ďalšiu sejbu. Konopná priadza i nite však už boli hrubšie a plátno vhodné na nohavice.


-sl-* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 4087