login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Slanská Huta: Nanebovstúpenie Panny Márie

@ :: Historické foto ::     May 16 2008, 21:19 (UTC+0)

Slanská Huta, okres Košice-okolie: Táto fotografia pochádza zo začiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva oslavu sviatku Nanebovstúpenia Panny Márie, ktorý sa v obci oslavuje každý rok 15. augusta a je spojený s odpustovými slávnosťami. Už v predvojnových rokoch bolo zvykom, že sochu Panny Márie, ktorá sa nachádza v kostole, niesli v tento deň štyri dievčatá na procesii okolo chrámu. Po omši vychádzal von sprievod, na jeho čele kňaz, za ním miništranti, potom deti. Nasledovali štyri dievčatá so spomínanou sochou, za mini kráčali muži a nakoniec ženy.

Socha z kostola sa vynášala výnimočne aj mimo obce. Podľa spomienok najstarších obyvateliek ju raz takto niesli až ku Slančíku na Regetu, kde sa konala náboženská slávnosť pod holým nebom. Zvyk vynášania sochy zanikol niekedy v sedemdesiatych rokoch i keď odpustové slávnosti sa tu 15. augusta konajú aj naďalej.

Sprievodným znakom tohto náboženského sviatku bol i dedinský jarmok, na ktorý v minulosti chodilo veľa obchodníkov z Košíc. Pre miestne ženy to bola veľká príležitosť kúpiť si napríklad šaty a veci do domácnosti bez toho, aby za tým museli cestovať. Neskôr sa jarmočná ponuka zredukovala na sladkosti pre deti a náboženskú literatúru.

Pre rodiny z obce sú odpustové slávnosti časom prijímania návštev. Na dopoludňajšiu omšu prichádzalo veľa ich známych z okolitých dedín a každý si potom pozýval domov hostí, s ktorými spolu hodovali.

Sviatok Nanebovstúpenia Panny Márie v kresťanstve zaviedol pápež Lev IV., ktorý ako hlava katolíckej cirkvi pôsobil v rokoch 847 – 855. Patril medzi prvých vysokopostavených cirkevných hodnostárov, ktorí začali vyznávať kult Božej matky a odporúčal sa k nej obracať i v modlitbách.


-sl-* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 4846