login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Slanská Huta: „Vyhryzky“

@ :: Historické foto ::     Apr 30 2008, 14:55 (UTC+0)

-


Slanská Huta, okres Košice-okolie: Tieto fotografie vznikli začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia a zachytávajú mužov na oslave, ktorú v tejto obci nazývali „vyhryzky“. Ide o podobný zvyk, aký mal na Zemplíne názov „obrubeňe“. Jeho podstatou bola oslava a tanečná zábava na druhý deň po svadbe.

Zemplínsky zvyk „obrubeňe“ dostal názov podľa obruby obrusu. Metaforicky to znamenalo, že nevesta je už ako hotový rozprestretý obrus na stole, ale ešte ho treba obrúbiť. Bola to vlastne prvá tancovačka, na ktorú išla nevesta už ako vydatá žena.

V Slanskej Hute bol tento zvyk čiastočne odlišný. Názov „vyhryzky“ vychádzal z toho, že sa naskytuje príležitosť vyhrýzť zo dna hrncov a pekáčov to, čo nestihli pojesť svadobní hostia. Tuto mala oslava bujarejší až karnevalový charakter. Muži sa prezliekli do rôznych šiat a parodovali mladuchu i ženícha na svadbe. Môžeme si to všimnúť najmä na prvej fotografii, kde muž vľavo znázorňuje ženícha a vedľa neho stojaci zasa nevestu. Ostatní napodobňovali rodičov mladomanželov alebo muzikantov.

Do ukončenia II. svetovej vojny sa v Slanskej Hute konávali svadby v pondelky. Potom nastala zmena a svadby bývali v sobotu. Po kostolnom obrade okolo desiatej ráno išiel slávnostný sprievod k mladuche, kde mali spoločný obed. Tam sa začala oslava, na ktorej sa tancovalo a hrala k tomu cigánska hudba. V podvečer sa potom svadobčania aj s muzikantmi presunuli v sprievode do rodiny ženícha, kde sa pokračovalo až do noci. „Vyhryzky“ sa na druhý deň konali aj u ženícha aj u mladuchy. Podobne ako svadby, tiež zvyčajne v záhradách a na dvoroch pod holým nebom.-sl-* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 4401