login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Čečejovce: Kaštieľ Sirmaiovcov

@ :: Okolie ::     Dec 20 2011, 11:34 (UTC+0)
Čečejovce, okres Košice-okolie: Hneď vedľa pamätníka obetiam vojen na hlavnej ulici v Čečejovciach stojí neskoro barokový kaštieľ, ktorý patril šľachtickému rodu Sirmai (Szirmay).

História kaštieľa

Kaštieľ dal v druhej polovici 18. storočia postaviť Štefan Sirmai (István Szirmay) a slúžil ako rodinné sídlo približne sto rokov. Nachádzal sa v rozľahlom parku, z ktorého kvôli výstavbe do dnešných čias pretrvala iba časť. Približne okolo roku 1870 sa Sirmaiovci z Čečejoviec odsťahovali. V druhej polovici 19. storočia už boli vcelku majetné aj zemianske rody, dokonca aj niektoré sedliacke rodiny bez stavovského titulu. Práve tie sa stali nasledujúci obyvateľmi kaštieľa, pričom objekt dosť často menil majiteľov. Od vysťahovania Sirmaiovcov po koniec II. svetovej vojny tu žili rodiny Gömöri, Czinner, Hofmeister, Palencsár a Ertl.

V januári 1945, keď Červená armáda spustila na Čečejovce kanonádu aj letecký útok, strechu kaštieľa zasiahla pravdepodobne mína z mínometu. Ïalšia dopadla i do záhrady, tá však nevybuchla.

V nasledujúcich mierových rokoch kaštieľ najskôr slúžil ako obecná škola, od roku 1958 v ňom zriadili stredné odborné poľnohospodárske učilište. Práve v tomto čase zanikla aj časť niekdajšieho parku výstavbou nových objektov a v historickej budove kaštieľa boli realizované viaceré stavebné zásahy, ktoré zmenšili jeho historicko-architektonickú rýdzosť. Z okien boli odstránené umelecké kované rokokovo-klasicistické mreže, z fasády zmizli mnohé dobové štukové výzdoby.

Donedávna sa v školou opustenom kaštieli konali pravidelné mesačné burzy starožitností, ktoré navštevovali najmä Košičania.

Opis pamiatky

Vstup ku kaštieľu je vedený cez bránu v barokovom slohu s dvojicou pilastrov a ståpom. Samotný kaštieľ je jednopodlažný, resp. so zvýšeným prízemím a má dva trakty. Na hlavnej fasáde je trojosový stredný rizalit členený dvojitými pilastrami, okrídlenými frontónmi okien a veľkým trojhranom tympanónu.

Súčasnosť

Kaštieľ je v súčasnosti majetkom súkromnej osoby. Prechádza kompletnou rekonštrukciou pod dozorom pamiatkového úradu. Jeho majiteľ plánuje po ukončení prác kaštieľ prevádzkovať ako školiace stredisko pre remeselné práce sociálne znevýhodnených obyvateľov, rovnako aj ako miesto na ubytovanie pre organizované výlety detí z detských domovov. Kaštieľ by mal zároveň poskytovať aj ubytovacie kapacity pre turistov.

Prístupnosť pamiatky

Kaštieľ je v súčasnosti (december 2011) pre práve realizované rekonštrukčné práce verejnosti neprístupný.

GPS: N 48°35,589' / E 021°03,765'

Slavomír Szabó

Informačné zdroje:

Július Pelegrin: Čečejovce (Obec Čečejovce, 2007)
Obyvatelia Čečejoviec a majiteľ kaštieľa

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita III, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.