login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Jablonov nad Turňou: Historické pohľadnice

@ :: Historické foto ::     Oct 11 2011, 10:23 (UTC+0)


Jablonov nad Turňou, okres Rožňava: Tieto historické fotografie pochádzajú z obce Jablonov nad Turňou a zobrazujú stav z prvých desaťročí 20. storočia. Na prvej z nich vidíme niekdajší notársky dom a pod ním sa na druhom obrázku nachádza reformovaná cirkevná škola, ktorej budova bola postavená v roku 1908.

Druhá pohľadnica zachytáva pohľad na rímsko-katolícky kostol a na obrázku vpravo rímsko-katolícku faru, pričom v pozadí vyčnieva veža reformovaného kostola.

Jablonov nad Turňou nebola chudobná dedina. Význam tejto starej obce zdôrazňuje skutočnosť, že tu už v roku 1235 stála fara. Od počiatku sa miestne obyvateľstvo zameriavalo na pestovanie ovocia a viniča. Svedčia o tom aj názvy troch susedných dedín – Jablonov nad Turňou – Hrušov – Silická Jablonica. Pokiaľ ide o vinohrady, tými sú posiate najmä južné svahy krasovej planiny Horný vrch.

Obec mala, povedané dnešnou terminológiou, strediskový význam. Svedčí o tom aj veľkosť katolíckeho kostola Najstvätejšej Trojice, ktorý pochádza zo 14. storočia. Jeho loď je taká vysoká, že ju pri neskoršej prestavbe znížili. Aj vďaka tomu sa dodnes zachovali na povale, kde steny nad stropom pokračujú k streche, gotické fresky. Reformovaný kostol tu postavili v druhej polovici 18. storočia. O strediskovom význame svedčí aj skutočnosť, že na prelome 17. a 18. storočia, keď Jablonov patril pod Szádvárske panstvo, v obci postavili sýpku Granárium, do ktorej sa vyberali a skladovali naturálne dane z okolia. Podľa zápisov z rokov 1760 až 1780 sa v sýpke okrem iného skladovalo víno, ktoré sa odtiaľ vyvážalo až do Viedne.

Jablonov nad Turňou je stále vinárska obec, čo ju robí príťažlivou aj z hľadiska cestovného ruchu. V Granáriu sa nachádza stála expozícia vinárstva Turnianskej vínnej cesty a ponuka degustácie s možnosťou ubytovania. Na túry v prírode sú tu možnosti najmä v rámci Slovenského krasu na Silickej planine a planine Horný vrch.

Slavomír Szabó
***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 4088