login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Betliar: Historické objekty parku kaštieľa Betliar

@ :: Roznava - Okolie ::     Jun 08 2011, 13:11 (UTC+0)

Rotunda


Èínsky pavilón


Japonský most


Slobodomurársky pavilón


Ve¾ký vodopád


Zverinec


Bohyòa Psyché

Betliar, okres Rožňava: Pokiaľ si pozriete zoznam národných kultúrnych pamiatok obce Betliar, zistíte, že rovno dvadsať sa ich nachádza v areáli historického parku, ktorý sa rozkladá okolo neskorobarokového kaštieľa. Sú to predovšetkým diela drobnej parkovej architektúry a niektoré účelové budovy.

Územím 57 hektárového parku prechádza značená cesta a náučnými tabuľami, ktorá návštevníka privádza k najznámejším objektom. Tieto diela nechali vystavať, prípadne inštalovať, majitelia kaštieľa, ktorými boli Andrášiovci (Andrássy).

Priblížme si aspoň niektoré:

Rotunda

Hneď za hlavným vchodom do parku po ľavej strane stojí klasicistická rotunda z prvkami baroka. Je charakteristická svojou kopulou a postaviť ju nechal gróf Leopold Andráši v roku 1811. Prvotne slúžila ako knižnica, ktorá sa v súčasnosti nachádza v kaštieli.

Čínsky pavilón

Nápadná červená stavba pripomínajúca uzavretý altánok vznikla koncom 19. storočia. Vychádza z čínskej parkovej architektúry, má železnú konštrukciu a plechový plášť. Jej účel nebol zďaleka taký romantický, ako je jej názov. Pavilón najskôr stál pred kaštieľom, neskôr ho však premiestnili hlbšie do parku a využívali ako sklad športových potrieb pri tenisových kurtoch.

Japonský most

Netradičné stvárnenie mosta cez potok bolo ovplyvnené dobovými módnymi trendmi, do ktorých prenikal orient. Andrášiovci ho tu nechali postaviť koncom 19. storočia, avšak do dnešných čias sa nezachoval, pretože ho strhla povodeň. Súčasný most pochádza zo sedemdesiatych rokov 20. storočia a je vernou replikou pôvodného. Na drevenej konštrukcii sa nachádza klobúková plechová strecha so zdvihnutými okrajmi, ktoré sú typické pre japonské altánky.

Slobodomurársky pavilón

Leopold Andráši bol slobodomurárom a tak v parku nechýba ani slobodomurársky pavilón, ktorý nesie typické znaky daného spolku – bratstva. Pavilón ma polygonálny pôdorys, na stenách sa nachádzajú malé okienka charakteristických tvarov slobodomurárstva. Interiér je zdobený maľbou iluzívnej ståpovej architektúry. Slobodomurárstvo symbolizovali aj trojice stromov vyrastajúceho z jedného kmeňa, ktoré vysadili okolo vodnej priekopy pri pavilóne.

Veľký vodopád

V sieti potokov a kanálov parku má svoje miesto aj Veľký vodopád, čo je stavba, ktorej súčasťou je jeden z najvyšších umelých vodopádov v parkoch na Slovensku. Postavili ho v roku 1823 a jeho projektantom bol architekt Jozef Bergmann. Stavba okrem samotného impozantného vodopádu má aj umelú jaskyňu a vodnú nádrž. V tejto jaskyni chovali Andrášiovci začiatkom 20. storočia ľadové medvede, čo bola veľká rarita a chodili sa tu na ne pozerať mnohí významní zástupcovia vtedajšej šľachty. O chove týchto netypických zvierat opakovane písala aj dobová tlač.

Zverinec

Romantická stavba, ktorá v čase svojho vzniku pripomínala opustený stredoveký hrad, stojí v severnej časti parku a jej meno je Zverinec. Názov nie je náhodný, pretože Andrášiovci tu skutočne chovali zvieratá. Až do I. svetovej vojny vo Zverinci žili medvede, rysy a divé mačky. Nechýbali ani vtáky – sova, jastrab a sokol. Vedľa Zverinca stála ohrada s danielmi a muflónmi.

Bohyňa Psyché

Ústredným motívom veľkej fontány priamo pred vstupom do kaštieľa je socha bohyne Psyché. Pochádza z osemdesiatych rokov 19. storočia. Socha zlatého lesku približuje známu osobnosť antickej mytológie. Bohyňa Psyché bola zosobnením duše, či možno povedať aj inak – bola zosobnením možnej krásy ľudskej duše. Podľa starých gréckych mýtov bola ako človek milenkou Erosa a na jej krásu žiarlila aj bohyňa lásky Afrodita, ktorá ju dala uväzniť. Nestály Eros neusiloval o oslobodenie Psyché, avšak keď jej krásu uvidel vládca bohov Zeus, zľutoval sa nad ňou a povýšil ju medzi nesmrteľné bohyne svojho panteónu.

Prístupnosť pamiatky

Park je verejnosti celoročne prístupný bez obmedzení.

Kontakt

Domovské stránky múzea Betliar: http://www.snm.sk/?kastiel-betliar-uvodna-stranka
E-mail: betliar(at)snm.sk
Telefón: +421 58 798 31 18
Fax: +421 58 798 31 94

Spracoval: Slavomír Szabó

Informačné zdroje:
Použitá literatúra:
M. Kriak - Prírodný park v Betliari (Východoslovenské vydavateľstvo Košice, 1982)
B. Nagyová - Poznajme park pri Kaštieli Betliar (in Betliarske noviny)***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.