login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Apr 20, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(252)

vložiť obrázok do galérie

Stratená: Železiarenská huta

@ :: Historické foto ::     May 11 2011, 14:22 (UTC+0)

Stratená, okres Rožňava: Táto historická pohľadnica bola vydaná niekedy po roku 1910 a zobrazuje železiarne v Stratenej. Skôr ako tu stáli vysoké pece na železo, sa v obci nachádzala medená huta. Práva tá dala podnet vzniku dediny, pretože prvotné obyvateľstvo, ktoré tu prichádzalo za prácou, pochádzalo nielen z okolia, ale tiež z Oravy a z Liptova. Po skončení prevádzky medenej huty, resp. po jej prestavbe v dvadsiatych rokoch 19. storočia, bol prvým majiteľom železiarenskej huty s jednou vysokou pecou gróf Alexander Čáki (Csáky). V roku 1842 od neho celý závod odkúpil Juraj Coburg, čím sa dostal do majetku tejto nemeckej šľachtickej rodiny.

Huta bola vyťažená, podľa záznamov z roku 1847 sa tu vyrobilo 1 120 ton surového železa ročne. V roku 1861 bola do prevádzky spustená druhá modernejšia vysoká pec, čím sa ročná produkcia surového železa zvýšila na 4 612 ton. Bol to artikel, ktorý sa vyvážal najmä do mnohých uhorských kovospracujúcich podnikov, ale tiež do zahraničia. V menšom meradle surové železo odoberal a skujňoval aj hámor v neďalekých Hrabušiciach.

Z pôvodnej hute v dnešnej Stratenej veľa neostalo. Zachovala sa len niekdajšia administratívna budova, v ktorej sídlilo vedenie závodu. Dnes sa v nej nachádza penzión Šafrán.

Slavomír Szabó

Použitá literatúra:

Autorský kolektív: Banské mesto Dobšiná (vydal Ing. Tibor Turčan – Banská agentúra, 2008)
István B. Kovács: Gemersko (vydal Gemer – malohontský muzeálny spolok, 2005)

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3257