login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Apr 20, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(252)

vložiť obrázok do galérie

Stratená: V časoch rozkvetu turizmu pri Dobšinskej ľadovej jaskyni

@ :: Historické foto ::     Apr 13 2011, 13:07 (UTC+0)

.


Stratená, okres Rožňava: Tieto fotografie pochádzajú z konca päťdesiatych tokov a vyhotovené boli v oblasti Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá územne patrí do obce Stratená. Podľa slov ich majiteľky, ktorá v danom čase pracovala v jednej z tamojších reštaurácií, boli päťdesiate až sedemdesiate roky zlatým časom prekvitajúceho turizmu. Turistická ubytovňa, v ktorej sa reštaurácia nachádzala, poskytovala dobový návštevnícky štandard. Bývalo bežné, že v jednej izbe spalo naraz až dvadsať ľudí.

Výber varených jedál bol výrazne vzdialený od súčasnej bežnej ponuky. K dispozícii boli dva druhy guľášu – bravčový a hovädzí – a bravčové rezne so zemiakmi. Nikdy sa však nevarilo z polotovarov alebo mrazených výrobkov, všetky suroviny sa dodávali čerstvé. Zimná ponuka sa od letnej sezónnej líšila tým, že sa podávalo okrem guľášu ešte pečené bravčové s kyslou kapustou a knedľou. Na nízky výber si údajne nikto nikdy nesťažoval. Reštaurácia okrem turistov dokázala privábiť aj miestnych obyvateľov, pretože v Stratenej sa ešte v päťdesiatych rokoch jedli veľmi často len kapustové halušky alebo halušky v teplom kyslom mlieku.

Keďže majiteľka fotografií nejaký čas pracovala aj v pokladni ľadovej jaskyne, pamätá si tiež návštevnosť a výšku tržieb. V jeden víkend počas piatku, soboty a nedele to bolo 34 000 Kčs, pričom lístok pre dospelého stál 8 Kčs a pre dieťa 4 Kčs. Ak by aj všetci návštevníci pamätného víkendu kupovali lístky pre dospelých, počas troch dní jaskyňu navštívilo minimálne 4 250 platiacich turistov. Okrem Slovákov a Čechov to boli najmä Nemci z DDR, Maďari a Poliaci.

Slavomír Szabó


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.
čitateľov: 2896