login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jun 08, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(253)

vložiť obrázok do galérie

Gelnica: Keď Hnilec láme ľady

@ :: Historické foto ::     Jan 16 2010, 18:56 (UTC+0)

Gelnica,okres Gelnica: Fotografia pochádza z roku 1930 a vidíme na nej mesto, pričom v popredí dominuje rieka Hnilec, ktorej tok zahataný obrovskými kusmi ľadu. Tento výjav nebol v minulosti nevšedný a ľudia ho pozorovali po každej tuhej zime na jar. Historické zápisy svedčia o mnohých povodiach a škodách. Nakoniec, nemusí ísť vždy len o históriu, pretože Hnilec dokáže prekvapiť i v súčasnosti.

Najstarší zápis poznáme z roku 1564. Podľa neho na ešte donedávna zamrznutej rieke nastal prielom ľadu. Vodný tok sa pohol a ľad sa začal zasekávať a vŕšil, až nakoniec zahatal cestu korytom. Na to všetko ešte prišiel dlhotrvajúci dážď, takže voda s ľadom dosiahli až úroveň mosta. Ten pôsobil ako bariéra, nakoniec ho prúd strhol.

Dňa 6. marca 1600 sa situácia zopakovala.

Na deň sv. Bartolomeja v roku 1621 nastala prietrž mračien, po ktorej rieka prudko stúpla a strhla nielen most, ale aj niekoľko domov a zaplavila polia. V jej prúde zahynulo viacero ľudí a dobytok. Zápis nespresňuje koľko, konštatuje len, že ľudí i dobytka sa utopilo „veľa“.

V roku 1692 voda stúpla a strhla vodný mlyn. Rovnako to bolo i 1. mája 1700. Mlyn bol v tom čase v meste jediný a ľudia museli po žatve odvážať úrodu zomlieť mimo mesta, čím sa Gelnica pripravila o časť príjmu.

Už 9. februára 1713 popoludní začali vplyvom tepla pukať ľady na Hnilci. Opätovne sa vzpriečili a rieka začala tiecť aj mimo koryta. Strhla mosty, mlyn ale aj kráľovské huty. Ľad bol hrubý až dve siahy (cca 3,7 metra). Pokiaľ je táto informácia pravdivá, znamená to, že Hnilec musel mať v tých časoch oveľa viac vody ako dnes.

Mlyn a mosty strhla rieka aj v roku 1716.

Slavomír Szabó

Informácie k tomuto článku poskytla riaditeľka Baníckeho múzea v Gelnici Darina Demková.***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 2987