login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Gelnica: Turzovské jazero a kúpele

@ :: Gelnica - okolie ::     Nov 20 2009, 10:47 (UTC+0)
Gelnicaokres Gelnica: Turzovské jazero a kúpele sa nachádzajú len 3 kilometre od mesta Gelnica, v západnej časti mesta k nim vedie Turzovská a ďalej Krížna cesta. Prostredie návštevníka okamžite upúta krásou podhorského jazera, hustými ihličnatými lesmi a horskými lúčkami. Vedie tadiaľ modrá turistická značka na Krompašský vrch (Plejsy), ktorý je možné dosiahnuť za 2 ½ hodiny turistickej chôdze. Odtiaľ sa ponúka možnosť zísť značkovanými turistickými chodníkmi do Krompách, Jakloviec alebo Sloviniek, prípadne pokračovať západným smerom hrebeňovkou po zelenej značke až do Spišskej Novej Vsi či ďalej do Slovenského raja.

V samotných Turzových kúpeľoch zaujme najmä nádherné jazero s krištáľovo čistou vodou. Jazero pôvodne nebolo také veľké, avšak navàšením hrádze v 19. storočí jeho hladina stúpla. Malo aj svoj technický účel, pretože slúžilo na poháňanie hámrov a mlyna na drvenie rudy, ktorá sa ťažila v niekdajších blízkych baniach. Jazero má 1,75 hektára a v najhlbšom bode až 17 metrov. Toto prírodné kúpalisko malo aj svoje liečebné využitie. Išlo predovšetkým o klimatické kúpele, ktoré v minulosti navštevovali hostia s chorobami dýchacích ciest a nervovými chorobami. I keď jazero nemá minerálnu vodu, naši predkovia boli vynaliezaví a zvýšili efektivitu liečby z miestnych zdrojov. Vodu z jazera prevárali s ihličím, čím tvorili kúpele s inhaláciou liečivých živíc, kúpanie vo vaniach s takouto vodou zabezpečilo rýchle prekrvenie kože, zlepšilo vitalitu obehového systému a s tým aj prekrvenie vnútorných orgánov. Z lekárskeho hľadiska sa takýmto prekrvením (hyperémiou) zabezpečilo rýchlejšie odbúravanie škodlivých látok z tela.

Nižšie pod Turzovými kúpeľmi sa nachádza druhé menšie jazero, ktoré malo rovnaký technický účel. Na rozdiel od vyššie postaveného však nie je vhodné na kúpanie.

Kúpele boli zriadené v roku 1899 a uvedené do činnosti v roku 1903. Využívané boli najmä obyvateľmi Budapešti a Debrecínu. Pri jazere stála (a dodnes stojí pod menom Praha) hlavná budova s vodoliečbou a inhaláciami. Pribudol aj objekt Budapešť, no tento vyhorel. Súčasťou liečebného zariadenia sa stala nemocnica a jedáleň. Kúpeľní hostia sem prichádzali s noblesou na kúpeľnom koči, ktorý ťahali tri páry koní. Súčasťou zariadenia bol malý dom, v ktorom bývala päťčlenná cigánska kapela. Tá hosťom denne vyhrávala. Nechýbali ani tenisové kurty.
Lesk a sláva kúpeľov čiastočne pohasli po I. svetovej vojne, keď vzniklo Československo a stratila sa maďarská klientela. Aj čas II. svetovej vojny bol pre kúpele skôr smutnou kapitolou histórie. Chodili sa tu liečiť a rehabilitovať nemeckí vojaci priamo z frontových bojov a svoj priestor tu mala aj neslávna mládežnícka organizácia Hitlerjungend. Z historicky a architektonicky zaujímavých objektov tu dnes stoja pamiatkovo chránené liečebné domy Praha a Pionier.

V súčasnosti kúpele nie sú využívané ako liečebné zariadenie, ale poskytujú ubytovacie a stravovacie služby.

Kontakt na prevádzkovateľov:

telefón 0902 610 389
e-mail: lubos.soltes(at)gmail.com

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.