login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Apr 20, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(252)

vložiť obrázok do galérie

Černochov: Pohrebný rituál

@ :: Historické foto ::     May 13 2009, 01:26 (UTC+0)

Černochov, okres Trebišov: Táto fotografia pochádza z konca štyridsiatych rokov minulého storočia a zobrazuje scénu spojenú s pohrebným rituálom. V tom čase domy smútku neboli a pozostalí riešili situáciu tak, že nebožtíka držali doma v truhle tri dni. Vyhradili na to samostatnú miestnosť, ktorá bola prístupná každému a kedykoľvek. Takto sa s nebohým chodili lúčiť všetci jeho kamaráti a známi. Po večeroch sa konali pri truhle spoločné modlitby za večný pokoj zosnulého. Najmä na druhý deň, čiže večer pred pohrebom, sa prišla s nebožtíkom rozlúčiť celá jeho široká rodina a okrem modlitieb sa spievali aj náboženské piesne.

Pretože je prirodzené, že sa v takejto miestnosti tvoril špecifický zápach, pozostalí to riešili tak, že do izby pod truhlu kládli hrnce s kusmi ľadu. Robili tak aj v lete, pretože ľudia mali tzv. ľadové jamy. Tie sa nachádzali v niektorých pivniciach pod domami alebo sypancami, čo boli malé stavby bez okien na uskladnenie potravín. Ľad do nich nosili vo veľkých kusoch v zime a často vydržal až do druhej zimy. Prakticky fungovali ako chladničky. Veľké ľadové jamy na skladovanie potravín boli aj v Slovenskom Novom Meste, kde časom vznikla aj skutočná fabrická mraziareň, takže ak bolo leto a ľudia nemali dosť ľadu doma, kupovali ho a dovážali odtiaľ.

Pohreb sa konal na tretí deň. Rituál začínal v dome, kam prišiel kňaz. Truhlu preniesli na dvor, kde sa zhromaždil zástup a zatvorili ju. Ďalšia časť pohrebného obradu bola veľmi blízka súčasnosti. Sprievod odniesol truhlu až k hrobu a uložili ju do zeme.

Pokiaľ zomrelo slobodné dievča, ostatné dievčatá prichádzali na pohreb oblečené ako svadobné družičky. V symbolike to znamenalo, že nebohá odchádza na svoju svadbu s Kristom. Ak zomrel hasič, truhlu niesli ostatní hasiči v uniformách. Podobne to bolo, ak zomrel vojak.


- sl –


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Vínna cesta – štart, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 2862