login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Apr 20, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(252)

vložiť obrázok do galérie

Černochov: Dedinské divadlo

@ :: Historické foto ::     May 10 2009, 15:08 (UTC+0)

-


Černochov, okres Trebišov: Tieto fotografie vznikli presne 23. februára 1936 a zachytávajú členov dedinského divadla v Černochove. V časoch I. Československej republiky, ale i v povojnovom období sa takéto divadlá nachádzali vo väčšine obcí. Zvyčajne zanikli až v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia, len v niektorých obciach existujú dodnes. V Černochove bola účasť v divadle doslova masová, pretože stať sa na chvíľu hercom mal možnosť každý, kto prejavil záujem. Vyberalo sa vždy podľa potrieb obsadenia osôb aktuálnej hry. Vzhľadom na národnostné zloženie „hercov“ i divákov sa tu hrávalo v maďarčine.

Ako ukazujú fotografie, členovia divadla pochádzali z viacerých generácií. Nešlo o divadlo v súčasnom ponímaní. Nacvičovalo sa len vtedy, keď sa blížili sviatky spojené s divadelnou hrou, a to bývalo na fašiangy a po Vianociach, zvyčajne na Štefana. V Černochove si hry nepísali sami, ale predlohou im boli diela maďarských autorov. Svoje predstavenia uvádzali v škole, neskôr v kultúrnom dome.

Určitým divadelným špecifikom Černochova bola skutočnosť, že na dramatické podfarbenie i divadelné spevy využívali rómskych hudobníkov. Keďže Rómovia v Černochove nežili a ani doposiaľ nežijú, volali ich na spoluprácu z blízkeho Cejkova. Vidieť ich môžeme na prvej fotografii, pričom za pozornosť stojí trombón, ktorý sa pri cigánskej muzike používal naozaj raritne.

V časoch prvej republiky, keď fotografie vznikli, obyvatelia susedných obcí dosť úzko komunikovali, spájali ich najmä práce vo viniciach a pri furmančení. Mali teda k sebe blízko a vždy, keď hralo v Černochove dedinské divadlo, prichádzali hotové procesie návštevníkov aj z Cejkova a Sirníku.


- sl –***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Vínna cesta – štart, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 2799