login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Kalša: Keď mali zemiaky inú cenu

@ :: Historické foto ::     Oct 16 2008, 21:53 (UTC+0)

-


Kalša - okres Košice-okolie: „Ta znace, jak še tu gazdovalo? To nebulo noci ani dňa! Ja bula mlada, no i ja chodzela s volmi orac. Vo veľkom še tu gazdovalo,“ povedala nám majiteľka tejto fotografie. Vidíme na ženu pri preberaní zemiakov. Fotka vznikla niekedy koncom štyridsiatych rokov, teda ešte za éry súkromného roľníčenia, pretože v Kalši založili JRD až v roku 1952. Vyobrazená žena patrila k najstaršej generácii rodiny, ktorá mala štrnásť hektárov pôdy, v obci teda boli najväčšími poľnohospodármi.

Majiteľka fotografie, ktorá sa do roľníckej rodiny vydala v roku 1945, spomína, že keď išli kosiť polia, bola ešte tma. V čase úsvitu mali za sebou hodný kus práce. „Až večar šme končeli, jak mi už nevidzeli. Caly dzeň ľen koršovik s vodu a jedlo nam z domu priňešli, jedli šme na poľu.“

Žatva (v Kalši „žniva“) bola najväčšou záťažou, preto si gazdovia zvyčajne prenajímali koscov. Táto rodina však mala vo zvyku všetko robiť sama. Keď syn vykazoval v škole dobré výsledky, navštívil ich učiteľ s tým, že by ho mohli dať študovať. Otcova odpoveď bola jasná: „Študovac? A kdo budze gazdovac?“

Pokiaľ ide o zemiaky, tie boli na stole denne a tvorili súčasť väčšiny jedál. Pestovali ich vždy na jednom hektári, z ktorého ročne zozbierali asi sto vriec. Je zvláštne, ako sa hodnota jednotlivých komodít mení. Vtedy si mohli dovoliť to, čo dnes takmer nikto. Na otázku, či nadprodukciu zemiakov predávali, sme dostali odpoveď: „Ne. My mali šviňe, ta šak to trebalo karmic. Ako majiteľka fotky dodala, kàmenie svíň varenými zemiakmi bolo bežné v mnohých kalšianskych rodinách. Pri súčasných cenách zemiakov je to takmer nepredstaviteľné.


Slavomír Szabó


V tomto článku sú použité informácie, ktoré nám poskytla pani Júlia Kundrátová .



***


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.




čitateľov: 4246