login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Slanec: Historické pohľadnice

@ :: Historické foto ::     Oct 08 2008, 14:54 (UTC+0)

-


Slanec: Tieto historické pohľadnice pochádzajú z prelomu tridsiatych a štyridsiatych rokov 20. storočia. Prvá z nich zachytáva kalvínsku faru i vežu kalvínskeho kostola, na dolnej fotografii kaštieľ v tom čase už zosnulého grófa Štefana Forgáča v pozadí so zrúcaninami hradu. Druhá pohľadnica zobrazuje kaštieľ a faru.

To, že mal v danom čase Slanec vlastné pohľadnice, je vcelku prirodzené. Už dlhé desaťročia predtým to bola veľká a moderná obec. Napríklad vlastnú poštu mala už od roku 1868. Pre porovnanie – v Košiciach bola telefónna sieť postavená v roku 1891 a mala štyridsať užívateľov. Grófsky rod Forgáčovcov si dal v Slanci v rámci svojho statku vybudovať vlastnú telefónnu sieť telefón už v roku 1898. Linky viedli najmä na ich hájovne.

Slanec bol elektrifikovaný už v roku 1928, niektoré obce na východe Slovenska až v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Naviac, ešte pred elektrifikáciou Slanca bol v obci kaštieľ rozsvietený, pretože Štefan Forgáč si nechal postaviť elektrické osvetlenie na benzínový motorový pohon. V rokoch 1929 až 1930 sa v Slanci vybudoval obecný vodovod. V roku 1940 tu žilo 1288 obyvateľov.

Železničná trať tadiaľ viedla už od roku 1873, pracovala tu píla, parketáreň, sídlil tu notár, od roku 1924 aj Matica Slovenská... Čiže už v daných rokoch tvoril Slanec niečo, čo neskôr dostalo názov stredisková obec.


Slavomír Szabó

V tomto článku sú použité informácie, ktoré nám poskytol Mgr. František Petro.
čitateľov: 4283