login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Ďurkov: „Rodzina na šveto“

@ :: Historické foto ::     Jul 04 2008, 12:24 (UTC+0)

Ďurkov, okres Košice-okolie: Táto historická fotografia pochádza z roku 1934 a zachytáva rodinu, ktorá sa zišla pri príležitosti posviacky rímsko-katolíckej zvonice. Táto, i keď drevená, stojí dodnes uprostred obce. V Ďurkove sa totiž v danom čase nachádzal iba kalvínsky kostol, katolíci chodili na omše do Ruskova. Rodiny, z ktorých niekedy aj viacerí členovia žili v susedných obciach, sa stretávali niekoľko krát ročne, najmä v časoch náboženských sviatkov. Vysviacka zvonice bola jednou z takýchto príležitostí.

Oslavy mali štandardne nasledovný priebeh. Ráno sa rodina stretla a domáca pani všetkých pohostila klobásou a perkeltom, ku ktorému sa nezvykli dávať zemiaky, ale zajedal sa chlebom. Potom sa pri odpuste išlo na omšu do Ruskova, v danom prípade na vysviacku zvonice priamo v Ďurkove. Tam sa konala bohoslužba pod holým nebom, ktorú celebroval ruskovský farár Bartoš. Po návrate sa podávalo slávnostné jedlo. Bola to zvyčajne slepačia polievka s plnkou („polnina“), pečené kurčatá a kysnuté koláče. Nesmela chýbať pálenka.

Rodina na fotografii je oblečená v dobových krojoch. Jedinou výnimkou je dievčina v hornom rade vľavo. To pretože už bývala v Košiciach, kde navštevovala gymnázium. Avšak jej matka, ktorá stojí hneď vedľa nej, i keď odišla do Košíc, nosila vidiecke šaty celý život naďalej.

Slavomír Szabó

Spracované podľa spomienok pani Alžbety Valíkovej.* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3434