login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Košický Klečenov: Dedinské divadlo

@ :: Historické foto ::     Mar 26 2008, 13:21 (UTC+0)

-


-


-


Košický Klečenov, okres Košice-okolie: Tieto fotografie pochádzajú o začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia a zachytávajú hercov dedinského divadla.

Naivné divadlo založil učiteľ Jozef Ferienčík a skúšalo sa i hrávalo v miestnej škole. Záujem ľudí bol veľký, pred každým vystúpením divadelníci postavili v triede pódium. V roku 1969 sa v Košickom Klečenove postavila nová škola, ktorá mala aj divadelnú sálu pre šesťdesiat divákov. V tom čase už Jozef Ferienčík v dedine neučil a režírovať začal pán Pavol Šimko.

V roku 1970 naštudovali hru Ferka Urbánka: Pytliakova žena. Ešte v tej istej sezóne hru Jána Chalúpku: Starý zaľúbenec, nasledovala hra Václava Klimenta Klicperu: Potopa, z ktorej sú aj tieto fotografie. V roku 1972 naštudovali hru Júliusa Ivana Barča: Matka. S tou vyhrali okresnú súťaž, takže v roku 1973 išli účinkovať na divadelnú prehliadku „Libčický divadelní podzim“ do Prahy. Bol to naozajstný úspech, iba málo dedinských divadiel z východu Slovenska sa dopracovalo na účinkovanie v hlavnom meste vtedajšieho Československa.

Divadelný súbor z Košického Klečenova však hrával väčšinou doma, tiež v blízkych obciach ako Nižná Kamenica, Vojčice a podobne. Ponuky na hranie mimo okresu boli skôr výnimočné, i keď hrali aj v Revúcej.

Naivné divadlo v obci zaniklo v roku 1980.


-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3257