login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Košický Klečenov: Veľkonočná paska

@ :: Tradičné recepty ::     Mar 21 2008, 19:34 (UTC+0)

Veľkonočná paska neodmysliteľne patrila k rituálnym pokrmom Veľkej noci. Toto je recept jej tradičnej prípravy z obce Košický Klečenov.

Suroviny:

- droždie
- múka (kedysi sa miešala hrubo namletá s jemne namletou, dnes dávajú polohrubú)
- 3 vajcia
- mlieko
- cukor
- soľ

Z teplého mlieka, droždia, cukru a trochu múky sa pripraví kvások. Pridá sa k ostatným surovinám a vymiesi sa cesto, ktoré sa nesmie lepiť a má „praskať“ pod rukami. Nechá sa asi hodinu kysnúť.

Vyberie sa na dosku a rozdelí na tri alebo šeť častí. Tie sa dlaňami rozvaľkajú na dlhšie pásiky, z ktorých sa pletie páska. Buď tropramenný alebo šesťpramenný vrkoč. Paska sa potrie žĺtkom (nikdy nepotierať cesto rozšľahaným vajíčkom, použiť len žĺtok) a pečie sa do hneda.

Ak bolo doma, pridávalo sa za hrsť sušeného hrozna alebo sušených pokrájaných jabĺk, ktoré sa vopred namáčali v teplej vode.

Niekedy gazdiné ubrali z cesta a ubranú časť rozvaľkali asi na pol centimetrov hrubý plát, z ktorého vykrajovali hviezdičky alebo iné tvary. Potreli ich žĺtkom a piekli z nich koláčiky, ktoré sa dávali aj šibačom.

-ad-

* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.čitateľov: 7882