login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Rozhanovce: Klobúky

@ :: Historické foto ::     Mar 02 2008, 17:54 (UTC+0)

Rozhanovce, okres Košice – okolie: Táto historická fotografia vznikla v čase I. Slovenského štátu v roku 1941. Vidíme na nej rodinu s chlapcom, ktorý má deväť rokov. Napriek tomu, že je to ešte dieťa, má rovnako ako jeho otec na hlave klobúk. Klobúky v tom čase totiž neboli len výsadou dospelých, ale v Rozhanovciach ich nosili aj chlapci v školskom veku. Klobúk, rozhanovsky „kalap“, mohol byť slávnostný „parádny“, ktorý bol zvyčajne zdobený pierkom a špendlíkom pripomínajúcim skôr odznak. Ten tu volali „gomboška“ alebo aj „pina“. Okrem toho mali muži a chlapci aj klobúky na bežné denné nosenie. Kupovali ich v Košiciach.

V rokoch vzniku fotografie už dávno nebývalo zvykom, aby chlapci a muži nosievali dlhšie vlasy. Všetci boli ostrihaní nakrátko. V takmer každej obci bolo niekoľko ľudí, ktorí mali „mašinky“, čiže holiace strojčeky. Strihalo sa takým spôsobom, že sa ruka priložila na krk. Tam, kde končila, sa urobila čiara a až po ňu boli vlasy úplne vystrihané, čiže ostali viac-menej až na vrchole hlavy skoro niekde od úrovne hornej časti uší. Na holenie sa používala britva a mydlo.

Na fotografii si ešte môžeme všimnúť aj vyšívanú plachtu za postavami. Bol to bežný zvyk, že sa pri fotení pozadie vytvorilo spustenou plachtou. Pokiaľ chodili do dedín fotografi, aby si privyrobili, často nosievali aj plachty, na ktorých bola namaľovaná príroda. To si môžete všimnúť napríklad na historickej fotografii zo Šamudoviec.

-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.


čitateľov: 3249