login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Medzev: Koniec hámorníctva

@ :: Historické foto ::     Dec 26 2007, 16:19 (UTC+0)

,


Medzev, okres Košice-okolie: Tieto fotografie zachytávajú hámre v časoch, kedy už nadobro prestávali byť funkčné. Prvá fotografia pochádza zo sedemdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva stav poškodenia hámru, ktorý mal štyri hriadele, teda kováči – hámorníci v ňom pracovali pri štyroch ťažkých chvostových kladivách na štyroch ohniskách. Druhá fotografia pochádza zo šesťdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva jeden miestnych z hámrov.

Ako sme už písali, v roku 1896 bolo v okolí Medzeva 109 hámrov, v ktorých sa pracovalo na 198 ohniskách. Práve v tom období však nastal aj pokles hámorníctva, ktorý viedol k jeho úplnému ukončeniu. Hlavnou príčinou bola výstavba manufaktúr a tovární, ktorým už hámre nemohli konkurovať. Rovnako medzevskí baníci už nemohli konkurovať Rimamuránskej spoločnosti.

Podľa slov pamätníkov sa v časoch nastupujúcej Horthyovskej okupácie opustené hámre opäť zaľudnili, začali ich obývať rodiny Slovákov, ktoré sa sem nasťahovali po úteku z Maďarmi obsadeného územia.

V súčasnosti sa pri Medzeve nachádza funkčný historický hámor, ktorý patrí medzi expozície Slovenského technického múzea v Košiciach. Múzeum v roku 1967 objekt odkúpilo a zrekonštruovalo ho ako živú technická pamiatku. Spomínaný hámor navštívili prezidenti viacerých štátov, bolo to v období prezidentskej funkcie Rudolfa Schustera, ktorý sa narodil práve v Medzeve. Zahraniční hostia si tu mohli ako spomienku na Slovensko ukuť vlastnú motyku.

Časy, keď sa medzevskí hámorníci vďaka svojim motykám, rýľom, lopatám, sekerám, kosám, klincom a podkovám považovali za najlepších v Uhorsku, sú už iba múzejnou spomienkou.


-sl-


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.
čitateľov: 4062