login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Medzev: Pohľad na mesto v roku 1900

@ :: Historické foto ::     Dec 12 2007, 15:48 (UTC+0)

Medzev, okres Košice-okolie: Tento historický fotografický záber sa nachádza na pohľadnici, ktorá bola odoslaná dňa 30. decembra v roku 1900. Vidíme na nej centrum mesta, ktorému architektonicky dominuje kostol Narodenia Panny Márie.

O tomto kostole sme už priniesli informácie v samostatnom článku, ktorý nájdete, ak si kliknete tu. Oba Medzevy, ktorých vznik sa podľa prvej písomnej zmienky datuje iba od 14. storočia, boli od čias svojho založenia osídlené nemeckým (nemecko-flámskym) obyvateľstvom a jeho kontinuita tu pretrváva dodnes. Poznáme listinu z 21. októbra 1430, podľa ktorej prepošt Ján IV. uzákonil samostatné fary v Nižnom aj Vyšnom Medzeve. Zároveň ich štedro finančne obdaroval.

Podľa súpisu fár a kostolov z roku 1696 sa v „Meczenziff superior et inferior“ už obe fary nachádzajú v správe protestantov. V súvislosti s týmto sa v Medzeve traduje príbeh, podľa ktorého vraj katolíci začali s Medzevčanmi vyjednávať, aby sa vrátili ku katolíckej viere. Obyvatelia Medzeva však mali zlé skúsenosti najmä s Jasovským prepošstvom, ktoré zaznávalo ich meštianske výsady a žiadalo platby, ktoré mu neprináležali. V tom čase patril Jasov pod biskupstvo Rožňavskej diecézy. Obyvatelia Nižného Medzeva (teraz Medzev) údajne nakoniec súhlasili, ale s podmienkou, že budú patriť nie pod rožňavského, ale pod košického biskupa. Po tejto dohode sa prinavrátili ku katolíckej viere.

Zaujímavé na tom je, že ešte aj v rokoch 1960 až 1998, keď Vyšný Medzev a Nižný Medzev administratívne splynuli do jedného celku, mesto ostalo naďalej rozdelené po stránke cirkevnej správy. Kostol sv. Márie Magdalény (predtým vyšnomedzevský) patril pod Rožňavskú diecézu a kostol Narodenia Panny Márie (predtým nižnomedzevský) naďalej patril pod Košickú diecézu. Aj teraz, po opätovnom osamostatnení Vyšného Medzeva je situácia rovnaká.

Jubilejná pamätnica zaznamenáva, že Medzevčania sa ku katolíckej viere vrátili už v roku 1699. Nie je však známe, na akom základe je tento rok uvádzaný a z ktorej listiny citovaný, pretože Jubilejná pamätnica bola napísaná až v roku 1904.

-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.
čitateľov: 4073