login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Medzev: Hámor a tajch

@ :: Historické foto ::     Dec 12 2007, 13:37 (UTC+0)

Medzev, okres Košice-okolie: Táto historická fotografia pochádza z päťdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva jeden z typických hámrov s jazierkom, ktoré sa nazýva tajch. V roku 1896 sa okolo Medzeva nachádzalo až 109 hámrov, v ktorých kováči využívali 198 ohnísk.

Systém práce v hámri spočíval v poháňaní kolesa vodným prúdom a pohyb sa prenášal cez prevody na veľké kladivo, ktoré v pravidelných intervaloch veľmi silno udieralo na spracovávaný kov. Prísun vody zabezpečovali spomínané jazierka – umelé zdrže vody, zvané tajchy. Hámor pritom mohol mať jedno, dve, ale aj štyri kolesá, z ktorých každé poháňalo mechanizmus jedného kladiva. Takéto kladivo tu nazývali chvostové a bolo vyrobené z tej najtvrdšej ocele.

Každý kováč pracoval s pomocníkom vo dvojici, pričom na jedno chvostové kladivo pripadali dve dvojice. Pritom jeden kováč s pomocníkom pracoval pri chvostovom kladive a dával kovu správny tvar, zatiaľ čo druhý kováč s druhým pomocníkom pracoval pri kladine a dokončieval výrobky ručne. Potom sa vystriedali.

Dôležité bolo, aby údery chvostového kladiva dopadali vždy kolmo na spracovávaný kov a mali stále rovnakú silu. Preto neboli potoky a rieky s meniacou sa silou prúdu veľmi vhodné. Tajch bola vždy spojený s hámrom žľabom, ktorý vďaka regulácii vody zabezpečoval stále rovnako silný prúd vody.

Pokiaľ bolo dlho daždivo, alebo sa topil sneh, prípadne hrozili povodne, tajchy mali aj tzv. zabezpečovacie kanály. Tie ústili nad zvyčajnou hladinou vody, ale ak tá vplyvom okolností stúpla, nadbytočná voda odtiekla zabezpečovacími kanálmi mimo hámrov.

-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.
čitateľov: 5048