login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Medzev: Pohľad na kostol Narodenia Panny Márie

@ :: Historické foto ::     Dec 11 2007, 15:12 (UTC+0)

Medzev, okres Košice-okolie: Táto fotografia vznikla koncom päťdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva dominantu mesta – rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie. V priebehu 13. a 14. storočia bol už takmer v každej priemerne veľkej dedine kostol, teda aj fara a k nej prislúchajúci kňaz. Najstarším informačným prameňom, ktorý sa nachádza v Biskupskom archíve v Košiciach, je "Conscriptio Ecclesarium tam Catholicarum quam earum quas Acatholici in Comitatu Abauvjariensi tenebant" a pochádza z roku 1696. V tomto súpise sú zoradené mená farností a ich príslušnosť ku katolíckej alebo reformovanej cirkvi. Nachádzajú sa tam napríklad farnosti v Bysteri, Krásnej nad Hornádom (zaniknutý kostol sv. Jakuba), Šebastovciach, Nižnej Hutke (zaniknutý kostol), v Nižnom Klátove, vo Vyšnom Čaji, Nižnej Myšli, ale aj vo Vyšnom a Nižnom Medzeve.

Pôvodne gotický kostol zo začiatku 15. storočia bol v rokoch 1732 – 35 úplne prestavaný. Naviac, v roku 1891 ho zachvátil požiar, po ktorom nastali ďalšie stavebné úpravy. Dnes je tento lednoloďový chrám takmer bez známok pôvodnej gotickej architektúry. Zachovalo sa však polygonálne presbytérium zo začiatku 15. storočia. Veža v stredoveku nebola súčasťou kostola, až neskôr bola predstavaná. Je obklopená bočnými prístavbami s trojosovým priečelím. Nad bočnými prístavbami sa nachádza balustrovitá atika. Pri reštaurovaní na konci 19. storočia vežu ešte doplnili drevenou neorenesančnou pavlačou a zastrešili laternovou kupolou, ktorú uzatvára vysoký ihlan.

V interiéri kostola sa nachádza vzácna gotická krstiteľnica.


-sl-


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.
čitateľov: 4743