login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Rakovec nad Ondavou: Prvé sväté prijímanie

@ :: Historické foto ::     Nov 07 2007, 05:25 (UTC+0)

Rakovec nad Ondavou; okres Michalovce: Uverejnená fotografia pochádza z roku 1940 a zachytáva deti, ktoré sa zúčastnili prvého svätého prijímania. Nachádzala sa tu (a nachádza) grécko-katolícka komunita, ku ktorej sa hlásili skoro všetky rodiny. Na prvé sväté prijímanie išli chlapci a dievčatá vo veku osem až deväť rokov. Keďže fotografia zachytáva deti v tomto veku, môžeme si predstaviť, koľko ich bolo v obci celkovo. V tých časoch vždy oveľa viac ako dospelých.

Prvé sväté prijímanie bolo pre obec veľkou slávnosťou. Po obrade sa na fare popoludní pripravila hostina, kde sa deťom podávali biele koláče a ražná káva s mliekom. Pri prezeraní tejto fotografie si jej majiteľka zaspomínala, že práve v tento deň okúsila takéto dobroty po prvý krát v živote. Samozrejme, na oslavu sa skladali rodičia detí.

Zaujímavo znie aj spomienka inej ženy, ktorá pochádzala k rímsko-katolíckej rodiny. Pre svoju vieru sa tejto oslavy s koláčmi a kávou nemohla zúčastniť, čo až do dospelosti pociťovala ako krivdu, ktorá ju veľmi zasiahla.

Slávnosti sa nezúčastňovali aj príslušníci židovskej komunity, pretože svojim vierovyznaním boli izraeliti. Jedinou židovskou rodinou, ktorá v obci prestúpila na kresťanskú vieru, boli Šijovičovci. Urobili tak, keď sa v časoch Slovenskej republiky začali deportácie Židov do koncentračných táborov. I tak však nakoniec radšej Rakovec, kde vlastnili mlyn, opustili a odsťahovali sa do Kežmarku, kým deportácie skončia. Potom sa vrátili späť a ďalej žili medzi obyvateľmi obce už ako kresťania.


-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3272