login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Rakovec nad Ondavou: Praktiky pri vzniku JRD

@ :: Historické foto ::     Oct 24 2007, 03:35 (UTC+0)

.


Rakovec nad Ondavou; okres Michalovce: Uverejnené fotografie pochádzajú z päťdesiatych rokov 20. storočia a zachytávajú zber slamy po žatve. V Rakovci nad Ondavou, podobne ako v mnohých ďalších obciach, začiatkom päťdesiatych rokov založili JRD, ktoré však bolo menšinové. Nasledujúce roky, v ktorých agitátori nútili poľnohospodárov, aby vstúpili do družstva, boli poznamenané veľkým nátlakom a množstvom násilností.

Väčšinové JRD vzniklo v Rakovci až v druhej polovici päťdesiatych rokov. Dovtedy obec pravidelne navštevovali politickí agitátori z okresu i kraja a presviedčali ľudí, aby dali svoj majetok družstvu. Pokiaľ nepomohlo presviedčanie, pristúpili k vydieraniu.

Každý, kto ešte hospodáril súkromne, musel odvádzať štátu tzv. kontingenty, čiže naturálie podľa množstva obrábanej zeme a chovaného statku. Kontingenty boli natoľko vysoké, že ak bol slabší rok, rodine neostávalo ani na vlastnú potrebu.

Ďalší spôsob „presviedčania“ bolo vyhrážanie, že deti statkárov budú vylúčené zo stredných škôl a nikdy sa neostanú na vysokú. Ak toto vydieranie nepomáhalo u rodičov, navštevovali aj deti priamo v školách.

Niektoré miestne praktiky prekračovali aj vtedajšie zákony. Napríklad večer prišli agitátori do gazdovskej rodiny a núkali im za dobytok smiešne peniaze. Ak rodina odmietla, agitátori prišli znova ráno a dobytok im násilím odvliekli. Keď sa gazdovia sťažovali, že je to nezákonné, agitátori sa im vysmiali, nech ich dajú na súd. Netreba pripomínať, že súdnictvo v päťdesiatych rokoch bolo poslušné a oddané komunistickej strane, takže viedlo mnohé zmanipulované procesy. Statkári, ktorí nechceli vstúpiť do družstva, pritom boli považovaní za nepriateľov štátu.

Ľudia, ktorí odolávali až do vzniku väčšinového JRD, nakoniec dopadli veľmi zle. Vzali im kvalitné polia a namiesto nich im dali zlú a neúrodnú kamenistú pôdu pod lesom.


-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 2900