login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Pozdišovce: Sirmajovský kaštieľ v rokoch štyridsiatych

@ :: Historické foto ::     Jul 05 2007, 17:38 (UTC+0)

.


Pozdišovce: Tieto historické fotografie pochádzajú zo štyridsiatych rokov 20. storočia a zachytávajú kaštieľ šľachtickej rodiny Sirmajovcov. Vznikli teda v čase, kedy pôvodní majitelia už v Pozdišovciach nebývali. Po ukončení I. svetovej vojny a vzniku Československa sa totiž Sirmajovci odsťahovali do Maďarska.

Sirmajovci síce odišli, ale v Pozdišovciach ponechali správcu svojho majetku. Avšak neskôr, po rozdelení Československa na Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát, už kaštieľ udržiaval pán Dudík. V tejto situácii je zaujímavá skutočnosť, že jeho manželka bola Češka, presnejšie učiteľka z Čiech. Po rozdelení Československa museli Česi Slovensko opustiť. Vysťahované boli celé rodiny. Pán Dudík bol však odborníkom na štátnu správu a svojim vzdelaním i službami aj žiadanou osobou, takže v jeho prípade sa urobila výnimka. To aj napriek tomu, že sám mal český pôvod. Svoju ústretovosť novému štátu vyjadril aj tak, že si dal poslovenčiť priezvisko. Pôvodne sa totiž volal Duda.

Keď vojnové udalosti zasiahli Slovensko, pán Dudík bol však predsa len z Pozdišoviec vysťahovaný, ale iba do Sabinova a neskôr do Prešova.

-sl-

Spracované na základe informácií, ktoré nám poskytol pán Ján Poprik

* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3763