login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Pozdišovce: Hrnčiarsky majster Pavol Andrejko

@ :: Historické foto ::     Jun 02 2007, 21:48 (UTC+0)

Ako majster hrnčiarskeho remesla sa do dejín obce Pozdišovce zapísal aj pán Pavol Andrejko, ktorého zachytáva táto historická fotografia.

Pavol Andrejko sa narodil v roku 1900 a hrnčiarskemu remeslu ho vyučil jeho otec. Tvoril v domácej dielni, ktorej súčasťou bola hrnčiarska pec. Ako bývalo zvykom, hrnčiarsky majster si aj sám zabezpečoval odbyt predajom v blízkom i širšom okolí. Na túto príležitosť boli vhodné najmä trhy v Michalovciach, ale predávať chodil aj do Humenného, Sečoviec i menších obcí.

V roku 1924, keď sa v Pozdišovciach obnovil hrnčiarsky cech, bol jedným z jeho tridsiatich štyroch zakladajúcich členov. Vypracoval sa až na pozíciu cechmajstra. Po II. svetovej vojne, keď sa v roku 1947 konal odborný kurz pre pozdišovských hrnčiarov, stal sa jeho účastníkom. V tom istom roku vstúpil aj do Hrnčiarskeho výrobného a predajného družstva a v roku 1949 sa stal jeho predsedom.

Ako hrnčiar v obci pôsobil približne päťdesiat rokov. Medzi jeho výrobky patrili predovšetkým mliečniky, kvetináče, koršovy, haľvice, serpenky, silky, misky a taniere. Zomrel ako 82 ročný v roku 1983 v Pozdišovciach.

-sl-

Použitá literatúra: Ján Poprik: Majstri hliny (vydal Obecný úrad Pozdišovce, 2001)* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3911