login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Pozdišovce: Ján Parikrupa - majster ľudovej keramiky

@ :: Nositelia tradícií ::     Mar 16 2007, 12:06 (UTC+0)

.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


.


Obec Pozdišovce je známa najmä ľudovým hrnčiarstvom. Napriek tomu tu z niekdajších asi tridsiatich rodín v súčasnosti pôsobí už len jediný majster ľudovej keramiky – pán Ján Parikrupa. V jeho rode má toto umelecké remeslo už tristoročnú tradíciu.

Majster ľudovej umeleckej výroby Ján Parikrupa (1942) je vyučený keramikár. Učiteľom mu bol jeho otec, známy majster rovnakého mena; neskôr si urobil skúšky pri komisii ministerstva kultúry, aby sa stal výrobcom pre Ú¼UV. S tvorbou začal už ako 24 ročný.

„Bola to najmä veľká snaha môjho otca, aby som sa stal pokračovateľom tradície. A tiež moja ctižiadosť, aby som sa stal plnohodnotným nástupcom nášho rodu,“ spomína Ján Parikrupa.

V jeho umeleckej dielni nachádzajú miesto i manželka Irena a neter Erika Petričková, predovšetkým ako maliarky. V rodine to bola vždy kolektívna práca, rovnako spoločne tvorili aj jeho rodičia.

„Tak ako v minulosti, keď mal každý člen svoje postavenie v keramickej dielni, i my si delíme prácu od prípravy hliny až po jej záverečnú premenu na umelecký výtvor,“ vysvetľuje majster Parikrupa.

Doposiaľ sa jeho výrobky objavili na výstavách vo Francúzsku, Švajčiarsku, Nemecku, Kanade, Maďarsku, Taliansku, na Ukrajine i v iných krajinách. Jeho vázy a ozdobné taniere sa často stali darmi pre oficiálne návštevy, či už z politickej alebo priateľskej úrovne. Jeho tri vázy dostal pápež Ján Pavol II., ale tiež veľvyslanci a iní diplomati Veľkej Británie, Indonézie, Kanady, Kórei, Austrálie a Číny. Mnohí z nich si boli pozrieť výrobu priamo v dielni, o čom svedčia početné zápisy v jeho osobnej kronike.

Vidieť pána Parikrupu pri práci môžete aj na rôznych trhoch tradičných remesiel. Zvyčajne sa zúčastňuje takýchto akcií v Kežmarku, Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici, Pezinku, Trnave a v Radvani. Jeho diela predávajú všetky predajne Ú¼UV. Presvedčiť sa o kvalite a rozsahu jeho práce sa môžete aj priamo v jeho dielni pri ohlásenej návšteve.

Majster Ján Parikrupa vyrába všetky typy keramických výrobkov typických pre pozdišovské ľudové umenie. Vázy baňaté i štíhle; džbány, ktoré sa podľa tvaru a účelu delia na siňak, mašnar, silku, koršova a halvice. Tiež rôzne typy misiek a tanierov. Jeho tvorba vychádza z klasických ľudových vzorov. Okrem toho sa čiastočne zaoberá aj modernejšími keramickými výrobkami ako zvončeky, no tiež výrobou keramických komponentov pre zdravotníctvo.

„Človek má robiť tak, aby sa za to nemusel nikdy hanbiť. A mal by robiť prácu, ktorá mu prináša radosť,“ uzavrel naše stretnutie Ján Parikrupa.


Kontakt:

Ján Parikrupa
Pozdišovce 139
072 01 Pozdišovce

Telefón: 056 / 64 72 308

e-mail: cez obecný úrad: ocu.pozdisovce@stonline.sk* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 10335