login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Vyšný Lánec: Žatva

@ :: Historické foto ::     Jul 25 2006, 14:40 (UTC+0)

1


2

Vyšný Lánec: Prvá fotografia je pre obec svojim spôsobom historicky prelomová. Po stáročiach, kedy sa vo Vyšnom Lánci zbierala úroda s pomocou koscov a viazačov snopov, miestne JRD v roku 1952 zakúpilo prvý kombajn. Kúpili ho z Maďarska. Na zábere vidíme stroj počas prvej žatvy.

V obci vzniklo prvé jednotné roľnícke družstvo v roku 1950. Na rozdiel od množstva iných dedín, sa tu vstup do JRD údajne nevyznačoval žiadnymi násilnými činmi. Bolo to dané najmä tým, že v dedine prevažovali maloroľníci, ktorí niekedy mali problém uživiť vlastné rodiny. Roľnícke družstvo tu založilo sedem gazdov, v roku 1952, keď JRD zakúpilo tento kombajn, sa pridali aj ostatní. Samostatne tu ďalej hospodárilo už len 17 rodín, ale v roku 1957 boli už v JRD všetci.

Zakúpením kombajnu však prišli o svoju prácu sezónni robotníci – kosci a viazači snopov. Títo ľudia v čase žatvy chodili z dediny do dediny. Gazdovia im ani nemuseli platiť. Prevládal taký zvyk, že kosci a viazači si ako mzdu mohli ponechať každý desiaty snop z úrody.

Miestne družstvo, ktoré tu vzniklo, malo rovnako ako všade inde poľnohospodársky i živočíšny program. V rámci živočíšneho programu tu zriadili slepačiu farmu, z ktorej je druhá fotografia. Očakávané výnosy z predaja vajec a hydiny sa však nedostavili, a tak JRD v roku 1970 slepačiu farmu zrušilo.

-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Zachráňme svoju identitu, ktorý podporila spoločnosť U. S. Steel Košice.

čitateľov: 4083