login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Dobšiná: Centrum mesta

@ :: Historické foto ::     Jul 12 2011, 10:09 (UTC+0)

Dobšiná, okres Rožňava: Táto historická pohľadnica pochádza z roku 1911 a vidíme na nej centrálne Námestie baníkov, v pozadí vyčnieva veža evanjelického kostola. Rozsiahla plocha centra privádza návštevníka Dobšinej k názoru, že od počiatku bolo územie architektonicky riešené v plošne veľkorysom mestskom štýle. V skutočnosti však bola pôvodná osada charakteristická roztrúsenými stavbami, čo sa začalo plánovite riešiť v 19., no najmä v 20. storočí.

Na počiatku zmien bol veľký požiar v roku 1855, kedy plameňom podľahli takmer všetky drevené stavby centra. V roku 1872 tu postavili radnicu a na námestí zriadili park. Okolo neho vyrastali už kamenné poschodové budovy.

Podľa sčítanie obyvateľov žilo v roku 1910 v Dobšinej 4 052 ľudí, ale do počtu sa zarátali aj tí, ktorí bývali v kolóniách – okolitých osadách bez štatútu obce. Tieto zvyčajne vznikali v blízkosti pracovísk, teda baní, hút a hámrov. Známa je napríklad Lániho Huta, kde sa spracovávali kovy a napríklad počas protihabsburských povstaní vyrábali aj delové gule pre kurucké vojská Františka II. Rákociho. Medzi ďalšie kolónie patrili Nižný Hámor, Vyšný Hámor, Píla, Stredný Hámor či Hnilecká Maša a ďalšie.

Zlom u usporiadaní obyvateľov nastal po vybudovaní panelákového sídliska, kam sa nasťahovali ľudia nielen z kolónií, ale aj mnohých starých domov z centra. Tým sa domy v centre uvoľnili a osídlili ich Rómovia.

Slavomír Szabó

Informačné zdroje:
Ondrej Rozložník a kolektív: Banské mesto Dobšiná
Autorský kolektív: Dobšiná včera a dnes
***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.čitateľov: 2807