login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Jaklovce: Ženy v krojoch

@ :: Historické foto ::     Mar 11 2010, 09:06 (UTC+0)

-


Jaklovce, okres Gelnica: Tieto fotografie pochádzajú z päťdesiatych rokov 20. storočia a zachytávajú obyvateľky Jakloviec v typických ženských krojoch. Päťdesiate roky boli obdobím, kedy sa už šaty nešili z doma utkaného konopného plátna. Bolo to dané dvoma príčinami. Jednak vznikali jednotné roľnícke družstvá, takže obyvateľom neostávali pozemky na pestovanie konope, najmä však látky už boli cenovo prístupné a nemuseli sa podomácky vyrábať. V súvislosti s tým sa zmenil aj výzor kroja do zobrazenej podoby.

Jaklovčanky nenosili šesť až osem sukní, ako na východe bývalo zvykom napríklad v niektorých častiach Abova. Spodné sukne si zvyčajne dávali dve a na ne vrchnú sukňu, často s rastlinným ornamentom, ktorú volali kydľa. Zástera – po jaklovsky švorc – bývala plisovaná, od čoho sa neskôr ustúpilo a dnes až aj dolnospišské folkloristky často vystupujú v jednoduchej zástere.

Lajblík alebo oplečko – čiže vesta – bývala rovnako z lesklej látky často s rastlinným vzorom, najmä s ružami. Košuľa – čiže košeľa – však ostávala biela, ako to bývalo zvykom aj v minulosti. Košuľa na denné nosenie bývala bez výšiviek, na slávnostné dni mala výšivky okolo krku a na spodku krátkych rukávov. Rukávy boli na ramenách silne naberané, často škrobené, aby držali tvar a volali ich pufy.

Vydaté ženy nosievali šatky, slobodné si do vlasov vplietali ozdobné stuhy, čiže pentličky alebo party. Pokiaľ bolo chladnejšie, na košuli a lajbliku nosili ešte rovnako ako lajblik zdobenú blúzku, ktorú nazývali reklík.

Najstaršia generácia obyvateliek Jakloviec nosí tieto kroje s malými obmenami dodnes.

Slavomír Szabó
***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3222