login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Tibava: Vinohradníctvo

@ :: Historické foto ::     Jul 04 2009, 11:44 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Táto fotografia pochádza z roku 1946. Vidíme na nej rodinu v čase oddychu pred zberom úrody hrozna. Masívny rozvoj vinohradníctva v Tibave sa počíta až od roku 1952, keď sa tu zriadili štátne vinice. Spočiatku ich založili na vyvlastnenej pôde o rozlohe 50 hektárov, čoskoro sa však pri ďalšom vyvlastňovaní pôdy vinohrad rozšíril na 180 hektárov.

Fotografia však pochádza zo skorších čias a zobrazená tibavská rodina sa nachádza pri svojej vinici pod lesom neďaleko susednej obce Priekopa. Vtedy tu ešte nebolo pestovanie hrozna typickou aktivitou a v Tibave sa venoval výrobe vína málokto, aj to len pre vlastnú spotrebu. Vyfotografovaná rodina vlastnila približne 35 árovú vinicu, ktorú im v čase vzniku JRD vzali.

Od roku 1990 sa pozemky vracali naspäť ľuďom. Dnes je v obci niekoľko malopestovateľov hrozna, ostatní svoje parcely predali vinárskym firmám. V pestovaní a spracovaní hrozna tu dominuje spoločnosť Pivnica Tibava. Rozloha ich vinohradov sa neustále zväčšuje. V čase vzniku tohto článku obhospodarujú vyše 300 hektárov vlastných viníc a ďalšie zakladajú. Len v katastri Tibavy obhospodarujú 240 hektárov, pričom 180 hektárov je vinič, ktorý už produkuje úrodu. Medzi typické a najrozšírenejšie odrody hrozna patria tramín, rizling, cabernet sauvignon, zweigeltrebe, a chardonnay.


Slavomír Szabó

Spracované na základe spomienok pani Márie Basandovej.

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3052