login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Rieka Bodrog

@ :: Trebišov - okolie ::     May 23 2009, 01:09 (UTC+0)
Je to rieka, ktorá nemá prameň. Taktiež rieka, v ktorej bola doposiaľ ulovená najväčšia ryba na Slovensku. A tiež jediná splavná rieka na východnom Slovensku.

Bodrog nepramení, on vzniká. Jeho počiatkom je sútok riek Ondava a Latorica pri obci Zemplín a ďalej už pokračuje pod svojim názvom. Dåžka jeho vodného toku je 67 kilometrov, z toho na Slovensku 15 kilometrov. Štátnu hranicu s Maďarskom pretína neďaleko obcí Borša a Klín nad Bodrogom na mieste s najnižšom nadmorskou výškou na Slovensku, čo je 94,3 metra. V Maďarsku sa Bodrog vlieva do rieky Tisa.

V minulosti bola táto rieka známa ako záplavová. Rovnako aj Latorica, Uh, Ondava, Laborec a Topľa. V čase zvýšenej hladiny sa v povodí týchto riek vytváralo jedno veľké močarisko, ktoré siahalo až po Tisu. Aj preto sa začiatkom 20. storočia, ale najmä po vzniku ČSR začala na Zemplíne stavať celá sústava odvodňovacích kanálov a pobrežných hrádzí. Niektoré z týchto hrádzí pozdåž vodných rokov v súčasnosti tvoria vhodné miesta pre pešiu turistiku i cykloturistiku. V prípade Bodrogu je to napríklad pri obci Viničky.

Bodrog je rajom rybárov, či už ide o jeho hlavný tok alebo bočné ramená. V minulosti bol pre viaceré obce aj zdrojom obživy. Chytalo sa tu netradičným spôsobom. Nie na udicu ani do siete, ale loď za sebou vliekla prútené koše. Tie vyrábali košikári z trstiny, ktorá rastie na okolitých mokradiach. Doposiaľ najväčšia ryba ulovená na Slovensku pochádza z Bodrogu. Rekordným úlovkom bol sumec, ktorý vážil neuveriteľných 128 kilogramov!

Håbka rieky závisí od ročného obdobia. Pre povolenie plavebnej prevádzky musí mať minimálne 230 centimetrov, čo zvyčajne spåňa i vysoko prekračuje. Z tohto dôvodu je to jediná splavná rieka pre riečnu dopravu na východnom Slovensku. Cez Tisu a Dunaj má spojenie s Čiernym morom. Dnes sa je možné na Bodrogu plaviť od jari do jeseni výletnou loďou Artur, ktorá má kapacitu 48 osôb a kotví v prístave pri Viničkách. Každú sobotu dopravuje ľudí s vyhliadkovou plavbou do maďarského Sárospataku.

-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Vínna cesta – štart, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.