login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Apr 20, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(252)

vložiť obrázok do galérie

Viničky: Železničiar

@ :: Historické foto ::     May 15 2009, 05:11 (UTC+0)

Viničky, okres Trebišov: Táto historická fotografia pochádza z roku 1918 až 1920 a vidíme na nej obyvateľa obce Viničky, ktorý dlhé roky pracoval ako železničiar. V tých rokoch bola existencia železničnej trate napojená na dedinu obrovským prínosom. To nielen pre ľahšiu dostupnosť vzdialených častí Slovenska, ale najmä z hľadiska obchodu. Trať z Čiernej nad Tisou po Michaľany, ktorá Viničkami prechádza, pritom bola postavená už v roku 1872 a spojenie s Košicami bolo dobudované o rok neskôr. Pre miestnych obyvateľov to malo výhody najmä z toho dôvodu, že obchodovali s tokajským vínom a tabakom, ktorý sa tu vo veľkom pestoval.

Nový významový rozmer nadobudla trať po roku 1918 a vzniku Československa. Tým, že sú Viničky iba šesť kilometrov vzdialené od Slovenského Nového Mesta, ktoré je železnicou prepojené s Maďarskom, vznikla nová medzinárodná obchodná cesta.

Život železničiara v malej dedinskej zastávke až taký vzrušujúci zasa nebol. Rýchliky tu nestáli. Železničiar mal dispozícii je malú hlásku s telefónom, kde prijímal informácie, že očakávaný vlak sa do Viničiek blíži. Len čo vlak z Viničiek odišiel, alebo tade prešiel, musel telefónom na kľuku hlásiť do najbližšej stanice, že vlak ide v poriadku ďalej. Možno zaujímavejšie znie, že od železničnej stanice sa až po blízke jazero Sulymostó tiahli polia, na ktorých sa zvyčajne pestovali melóny. Železničiar mal teda medzi príchodmi jednotlivých vlakov dostatok času aj na poľnohospodárske práce.


-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Vínna cesta – štart, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.
čitateľov: 3127