login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Apr 20, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(252)

vložiť obrázok do galérie

Viničky: Prvý ženský bicykel

@ :: Historické foto ::     May 05 2009, 07:50 (UTC+0)

Viničky, okres Trebišov: Táto historická fotografia pochádza z roku 1944 a vidíme na nej šestnásťročnú dievčinu ako šťastnú majiteľku prvého ženského bicykla v obci. V týchto časoch boli bicykle už značne rozšírené, vlastne išlo o najčastejšie používaný dopravný prostriedok na dedinách. Tie vo Viničkách však mali všetky rúru vedúcu od prednej vidlice ku sedadlu, teda aj v dnešnom ponímaní boli mužské. Zobrazený bicykel však túto rúru nemá, vo Viničkách bol teda obdivuhodnou novinkou, ktorú jej majiteľke všetky kamarátky závideli.

Zo povšimnutie stojí aj cesta. Je ešte bez asfaltového povrchu, ale už zjazdná nielen vozom s koňmi ale aj autom. Najbližšia benzínová pumpa bola v tom čase v Sátoraljaújhely, v časti ktorá sa dnes nazýva Slovenské Nové Mesto. To z toho dôvodu, že Viničky i Slovenské Nové Mesto po Viedenskej arbitráži od 2. 11. 1938 do 21. 1. 1945 pripadli Horthyho Maďarsku a Slovenské Nové Mesto so Sátoraljaújhely splynuli.

Úpravy ciest vo Viničkách začali v rokoch 1951 až 1960, keď získali pravidelne valcovanú a bezprašnú úpravu. Bolo to akési prvé stavebné a technické zabezpečenie, kým prišiel čas na asfalt. Z hľadiska potrieb to bolo akurát načase, pretože prvé súkromné auto v obci mali v roku 1960. Bol to prvý typ Škody Octavia.


-sl-


V tomto článku sú použité informácie, ktoré nám poskytla pani Alžbeta Igneczyová.


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Vínna cesta – štart, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.
čitateľov: 3171