login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Apr 20, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(252)

vložiť obrázok do galérie

Malá Tŕňa: Učeň v odbore obchodník

@ :: Historické foto ::     Feb 16 2009, 09:57 (UTC+0)

Malá Tŕňa, okres Trebišov: Táto fotografia vznikla začiatkom druhej polovice tridsiatych rokov 20. storočia a vidíme na nej chlapca, ktorý sa v Slovenskom Novom Meste učil za obchodníka. Bola to učňovská škola, ktorej úlohou bolo vzdelávať mladých ľudí tak, aby neskôr našli uplatnenie v maloobchode i veľkoobchode. Okrem oceňovania komodít sa učili aj účtovníctvo, skladovú evidenciu, komunikáciu so zákazníkom a všetko, čo k danému odboru patrí. Tento chlapec, potom keď skončil školu, našiel uplatnenie v malotŕňanskom obchode siete „Hangya Sövetkezet“, ktorú môžeme prirovnať k niekdajšej Jednote alebo skôr k niekdajším potravným družstvám. V čase jeho nástupu do práce už obec patrila k Horthyovskému Maďarsku.

Systém „Hangya Sövetkezet“ spočíval na vlastníctve účastinárov, ktorí si mohli vkladom do spoločnosti kúpiť podielové listiny. Vždy po vyhodnotení roka sa prepočítali náklady a príjmy. Pokiaľ sa vykázal zisk, ten sa alebo opäť investoval do spoločnosti, alebo aspoň jeho časť bola prerozdelená medzi účastinárov podľa výšky ich podielov. Takto bolo spravovaných veľa obchodov s potravinami najmä v obciach. Údajne sa takto bránili aj proti cenám, ktoré inak vytvárali najmä židovskí obchodníci, ktorí dovtedy vlastnili väčšinu dedinských obchodov.

Táto ateliérová fotografia bola vyrobená ako čiernobiela a potom ručne kolorovaná vodovými farbami. V tom čase to bol bežný spôsob výroby "farebných fotiek".

- sl –
***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Vínna cesta – štart, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3444