login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Ïurkov: Kapusta na zobky

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 14 2008, 10:59 (UTC+0)

Táto polievka je veľmi jednoduchá, ale oproti iným receptom si vyžaduje dlhšie varenie. Preto sa napríklad v Ïurkove zvykla variť v nedeľu. Niekedy sa uvarila aj deň vopred a v nedeľu sa už podávala ako raňajky. Jedlo je veľmi osviežujúce.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Nemčíkovej.

Suroviny:
- kyslá kapusta
- kúsok slaniny
- soľ

Postup:

Kyslú kapustu namočíme do vody. Necháme postáť aj polhodinu a vodu ochutnáme. Aj je veľmi kyslá, časť vody zlejeme a dolejeme novú, aby mala iba mierne kyslastú chuť. Slaninu nakrájame na menšie kúsky a rovno surovú vložíme do vody s kapustou. Všetko položíme na pec a necháme prejsť varom. Po niekoľkých minútach varu slaninu odoberieme, aby úplne nezmäkla a varíme ďalej aspoň hodinu. Polievka je dobrá vtedy, keď je už kyslá kapusta mäkká. Opäť do nej vhodíme slaninu a odstavíme ju z ohňa.

Je zaujímavé, že v Ïurkove do toho nepridávali žiadne korenie ani soľ. Polievka sa zajedala chlebom. Pokiaľ sa ohrievala, tak vždy len tak, aby bola vlažná a slanina sa nerozvarila.


-sl-

* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slanské vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.čitateľov: 6934