login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Ïurkov: Kúria Rákovszkých

@ :: Okolie ::     Jun 23 2008, 08:46 (UTC+0)Významnú rolu v živote Ïurkova zohrala rodina Rakovszkých, ktorá ho získala do léna v druhej polovici 18. storočia. V centre obce vybudovala barokovú kúriu a rozľahlý park s jazierkom. Kúria tu stojí dodnes a patrí k pamiatkovo chráneným objektom.

Prvým z rodu Rákovszkých, ktorý si zvolil Ïurkov za jedno zo svojich sídiel, bol Endre Rákovszký. Obec získal ako viedenský plukovník za vojenské zásluhy. Okrem Ïurkova mu patrili majetky aj v Košiciach, ale i v Rakúsku, Nemecku i Maďarsku. Kúriu, ktorú tu nechal postaviť, obýval jeho rod takmer dvesto rokov. V roku 1945 bol tento majetok skonfiškovaný. V posledných rokoch tu bývali niektorí členovia rodiny len príležitostne, zvyčajne počas letných mesiacov.

Samotná kúria prešla niekoľkými obdobiami výstavby. Pôvodná prízemná budova s pôdorysom v tvare písmena L bola v barokovom slohu. Ïalšia dostavba sa už niesla v secesnom slohu. Najskôr to bola miestnosť so secesnou verandou, severná časť sídla bola reprezentačná, v južnej sa nachádzala kuchyňa s jedálňou. Pod objektom sa nachádzajú veľké klenuté pivnice.

Park v čase svojho rozkvetu získal vďaka cudzokrajným drevinám charakter arboréta. Pod veľkou vàbou sa nachádzala hoscová studnička, ktorá bola zdrojom pre parkové jazero. Prívlastok hoscová hovorí o presvedčení miestneho obyvateľstva, že sa jej vodou mohol liečiť hosec. Takto sa v tejto oblasti hovorilo lámke. Okrem parku tu bola i ovocná záhrada so skleníkom. Z pôvodných objektov sa tu ešte zachovala kaplnka. Rákovský ju nechali postaviť, pretože boli rímsko-katolíckej viery a v Ïurkove sa tu v danom čase rímsko-katolícky kostol nenachádzal.

Ku kúrii patrili aj slúžkovské domy, z ktorých niektoré stoja a sú obývané dodnes. Tiež koniareň, kočiareň, za cestou hospodársky dom s maštaľami pre kravy, chlievmi pre ošípané a chovali tu aj ovce.

Na území niekdajšieho parku dnes stojí rímsko-katolícky kostol a obecný úrad. Nachádza sa tu aj pamätník obetiam I. svetovej vojny.

Ïurkov - kúria Rákovszkých GPS: N 48° 42,781´ ; E 021° 26,623´

-sl-

Použitá literatúra:
Mária Čiderová - Fragmenty zo života obce Ïurkov.
* * *

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.