login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Košický Klečenov: Fabrické látky versus kroje

@ :: Historické foto ::     Mar 21 2008, 22:16 (UTC+0)

Košický Klečenov, okres Košice-okolie: Táto fotografia pochádza z čias pred II. svetovou vojnou a zachytáva ženy z Košického Klečenova (v tom čase len Klečenov) vo sviatočnom oblečení. Na prvý pohľad je zrejmé, že väčšina z nich nemá blúzky z doma vyrobeného plátna ale z kúpeného. Aj podľa spomienok najstarších obyvateľov bola hrdosť na kroje dosť polemická. Zdobené kroje, ktoré dnes obdivujeme, boli v podstate východisko z núdze. Pokiaľ však rodina mala na to, ženy rady zabúdali na konopné i ľanové plátno zdobené výšivkami, ale radšej si obliekali šaty z fabrických látok.

V prípade Košického Klečenova svoju úlohu zohrávala skutočnosť, že viacerí obyvatelia mali príbuzných v Amerike. Hľadanie práce za oceánom prebiehalo vo viacerých fázach, posledné výrazné boli po I. svetovej vojne a v časoch hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch 20. storočia. Príbuzní často posielali svojim rodinám balíky s látkami i už hotovým ošatením. Je to i prípad ženy stojacej vľavo, ktorá bola údajne známa svojim bohatým šatníkom.

Pokiaľ ide o topánky, v tých časoch sa ešte bežne chodilo naboso. K slávnostnému oblečeniu však bezo sporu patrili. Klečenovčania si ich kupovali v Sečovciach i v Trebišove. Často aj v Košiciach, kde miestni furmani vozili drevo a ovos na predaj.

-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.čitateľov: 3546