login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Košický Klečenov: Vŕtanie studne

@ :: Historické foto ::     Mar 18 2008, 17:26 (UTC+0)

Košický Klečenov, okres Košice-okolie: Táto fotografia vznikla až v roku 1972, ale zachytáva na dnešné časy naozaj raritný spôsob hĺbenia studní. Vrtné zariadenie obsluhovali štyria až ôsmi muži. I keď je podzemná voda v Košickom Klečenove v priemere 8 až 10 metrov pod povrchom, studňu navŕtali za deň.

Systém hĺbenia bol vcelku jednoduchý. Z veľkej drevenej trojnožky visel na reťazi za hák ťažký drevený hranol, na konci ktorého sa nachádzalo rýpadlo. To vyzeralo ako naberačka s nabrúsenými hranami a točením hranola naberalo hlinu. Priemer takejto „naberačky“ bol do jedného metra. Keď sa rýpadlo naplnilo hlinou, za pomoci reťaze a kladiek chlapi vytiahli hranol nad úroveň zeme a vyprázdnili ho. Celý proces sa opakoval neustále dookola, hranol svojou váhou tlačil na rýpadlo a chlapi otáčali hranolom silou vlastných paží.

Jediný problém tohto zariadenia nastal, ak rýpadlo narazilo na kameň. Ten potom bolo nutné rozbiť čakanmi, alebo rozrýpať. Iba v takom prípade trvalo vŕtanie studne aj dva dni, bolo to však skôr výnimočné.

V Košickom Klečenove nebývali obecné studne, každý tu mal, často i teraz má vlastnú vo dvore. Tieto nezvyknú vysychať, pretože obec sa nachádza na svahu Slanských vrchov, práve v predele Dargovského priesmyku medzi podcelkami Mošník (na severe) a Bogota (na juhu). Tu sa teda zbieha voda z oboch strán, v minulosti sa okolo obce nachádzalo i viacero močiarov. Aj v súčasnosti, pokiaľ vysychajú potoky, tak od nižšie postavenej obce Svinica, ale v Košickom Klečenove nikdy.

-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3265