login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Košický Klečenov: Muž, ktorého pochovali zaživa

@ :: Historické foto ::     Mar 18 2008, 17:26 (UTC+0)

-


Košický Klečenov, okres Košice-okolie: Ľudské osudy sú nepredvídateľné, často pripomínajú scenáre z tých najneuveriteľnejších filmov. Priam extrémnym dôkazom tohto tvrdenia je spôsob zoznámenia sa mladého muža a ženy, ktorých vidíme na týchto dobových fotografiách. Pán Ján Ferko, ktorý je na tejto fotke ešte v časoch svojej vojenskej služby v Rakúsko-Uhorsku, opätovne narukoval za I. Slovenského štátu do armády. Podobne ako mnohí iní, aj on počas vojny prešiel na stranu Sovietskeho zväzu a pridal sa k tam formovaným československým jednotkám. Pri jednej z vojenských operácií na území Sovietov ho zasiahla nemecká guľka, ale nezabila. Stratil však vedomie. To prehliadli vojaci, ktorí kládli padlých do spoločného hrobu.

Keď sa Ján Ferko prebral k vedomiu, bol už pod zemou v mase mŕtvych tiel. Sú jeho pocity z danej chvíle vôbec predstaviteľné? Našťastie, v bojovom zhone sa často robili len veľmi plytké hroby. Iba silou vôle sa predieral na povrch, čo sa mu nakoniec so značným vyčerpaním síl podarilo. Takto ho našla mladá Ruska, ktorá mu pomohla odísť do bezpečia a ošetrila ho. Po vojne obaja prišli na Slovensko do dargovskými bojmi zničeného Klečenova a začali tu spoločný život už ako manželia.

Keďže portrét ruskej manželky Jána Ferka vznikol v košickom ateliéri fotografa Szamossyho, pochádza už z povojnových čias, keď obaja žili spoločne vo vtedajšom Československu.

-sl-
* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3950