login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Poruba pod Vihorlatom: Národná škola

@ :: Historické foto ::     Nov 07 2007, 13:34 (UTC+0)

1


2


3

Poruba pod Vihorlatom; okres Michalovce: Tieto fotografie pochádzajú z päťdesiatych rokov 20. storočia, pričom prvá z nich presne z roku 1957. Práve na nej je zachytená dnes už nejestvujúca drevená budova, ktorá slúžila na školské účely. Vľavo si môžete všimnúť tabuľu s nápisom Národná škola. Budova bola postavená po II. svetovej vojne, keďže obec bola v roku 1944 celkom vypálená.

Drevená budova slúžila svojmu účelu do roku 1958, potom v Porube postavili novú školu. Dovtedy sa však deti učili rozdelené do troch tried. V jednej bol samostatne 1. ročník, v druhej zmiešaný 2. a 4. ročník a v tretej zmiešaný 3. a 5. ročník. Každú triedu mal na starosti jeden učiteľ, takže v obci pôsobili traja učitelia, ktorí tu boli vyslaní školským úradom a bývali u ľudí v dedine na podnájme. Deti, ktoré ukončili piaty ročník, chodili ďalej do školy do susednej obce Jovsa. Dnes sa už v Porube pod Vihorlatom žiadna škola nenachádza.

K miestnej histórii školstva neodmysliteľne patrí učiteľ, neskôr hrdina Sovietskeho Zväzu, Ján Nálepka. Pôsobil tu v predvojnových časoch a súčasní starší obyvatelia, ktorí boli v tých časoch jeho žiakmi, na neho dodnes spomínajú. Bol známy tým, že okrem učenia organizoval v obci rôzne práce, najmä proti neustálemu vybrežovaniu potoka, na spevňovanie ciest a koordinovanú výstavbu obce. Práve tu mu prišiel povolávací rozkaz na front. Z toho, ako je známe, prešiel na stranu Červenej armády a úspešne viedol boje proti nemeckým vojskám.

-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3499