login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Poruba pod Vihorlatom: Vojnou zničená dedina

@ :: Historické foto ::     Oct 24 2007, 10:49 (UTC+0)

Poruba pod Vihorlatom; okres Michalovce: Poruba pod Vihorlatom patrí medzi obce, ktoré najviac doplatili na vojnu. V novembri 1944 asi na mesiac de facto zanikla, pretože ju nemecké vojská vypálili. Stalo sa to po tom, čo v auguste 1944 prišli do dediny nemeckí vojaci a rabovali, pričom ľuďom vzali všetko jedlo a strieľali ošípané. Obyvatelia Poruby sa vzbúrili a na vojakov zaútočili so zbraňami. Vtedy sa z lesa vynorili aj partizánske skupiny Jastrib a Borkaňuk. Zo všetkých Nemcov sa útekom zachránili iba traja.

Odveta prišla na rad 3. 11. 1944, ale dedinčania už boli pripravení. V lesoch mali vybudované koliby a zemľanky. Učiteľ ako prvý odviedol deti zo školy na dohovorené miesto pri vrchu Dzilik, ostatní utekali do pripravených lesných obydlí. Nemci i tak chytili a zabili štyroch ľudí, pričom najmladší chlapec mal desať rokov a najstaršia žena cez osemdesiat. Potom dedinu úplne vypáli, horela dva dni.

Na obnovu obce prišlo už po oslobodení na konci roka 1944, ale pomoc od štátu sa dostavila až v rokoch 1947 – 1948, kedy tu najskôr postavili 72 jednoizbových domov, pričom výstavba naďalej pokračovala.

Uverejnená fotografia vznikla v roku 1951 a zachytáva jednu z tých častí dediny, ktoré ešte do vtedajších čias neboli nanovo vybudované.-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3624