login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Bracovce: Obec okolo roku 1925

@ :: Historické foto ::     Oct 17 2007, 10:22 (UTC+0)

Bracovce:Táto historická fotografia pochádza z roku 1925 a zachytáva matku s dcérou. Ide o ateliérovú fotku profesionálneho fotografa, ktorá bola vyhotovená v Michalovciach. Dcéra bola v tom čase slobodná, čo je možné na prvý pohľad rozlíšiť podľa toho, že ešte nemusela nosiť šatku.V danom čase bola Bracovce typická poľnohospodárska obec, ale nachádzala sa tam napríklad aj výrobňa syra, ktorú vlastnil muž menom Ulrich Gelber.

V roku 1923, sa v obci konala aj zbierka na výstavbu evanjelického kostola. Tá trvala až do roku 1928, kedy tu vznikla tzv. cirkevná jednota. Na zbierku každý veriaci prispel jednou korunou plus za každú rodinu s evanjelikom ešte po 25 korún. Potom v roku 1929 od grófky Kazyncyovej kúpili pozemok, ale chrám nepostavili. Ten nakoniec vznikol až v roku 1949, keď na kostol prestavali starý Patayovský kaštieľ. Vlastne až dovtedy sa evanjelici stretávali na bohoslužbách v škole, alebo chodili do Pozdišoviec.

Prvá škola stála od roku 1860, no učitelia boli nekvalifikovaní. V miestnej komunite sa však považovali za ľudí s prirodzenou inteligenciou. Boli to čižmár Ján Kalvinko a stolár Jozef Tok. Až potom prišiel prvý diplomovaný učiteľ Pavol Čengery z Ložína. Škola vznikla z dobrovoľných zbierok obyvateľov, ale pretože pre ňu nemali pozemok, postavili ju na cintoríne. Po postavení novej školy túto budovu odkúpil miestny kováč Chaly.

-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.
čitateľov: 3734