login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Poruba pod Vihorlatom: Kúdeľné izby

@ :: Historické foto ::     Oct 10 2007, 08:46 (UTC+0)

Poruba pod Vihorlatom: Táto fotografia pochádza zo sedemdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva pódiovú prezentáciu starých zvykov folklórnou skupinou Porubian. Ženy držia v rukách priadze konope, ktoré zvykli spracovávať spoločne v tzv. kúdeľných izbách.

Rok na dedinách bolo možné zvyčajne rozdeliť do dvoch častí. Od jari do jesene sa pracovalo na poliach a v zime sa priadlo a vyrábalo plátno na šaty. Samozrejme, to platilo najmä o poľnohospodároch. Okrem toho tu boli rôzne remeslá, v Porube pod Vihorlatom najmä uhliari, ktorí pálili drevné uhlie v lesoch.

Pokiaľ však ide o výrobu nití na plátno, to malo v tejto obci svoje zvyky. Ako inde, aj tu sa ženy stretávali na priadkach spoločne. Miestnym zvykom však bolo prenajímať si takzvané kúdeľné izby od najchudobnejších rodín. Neplatili im za to, ale prispievali do domácnosti. Niektoré niekoľkými klátikmi dreva, iní fazuľu, zemiaky, prípadne kukuricu.

Na priadky do kúdeľných izieb chodievali aj dievčatá, zvyčajne tak od veku 15 rokov. Ich úloha bola istá, mali si postupne pripraviť výbavu na svadbu. Od plachiet, povlečiek na periny a vankúše, cez obrusy až po šaty.

Neskôr večer na priadky zvykli prichádzať aj slobodní mládenci, ktorí sa snažili dievčatá rozveseliť. Domov potom odchádzali spoločne, spievajúc cez dedinu vyprevadil každý každého.

Pre staršie ženy boli priadky príležitosťou na dohováranie svadieb, ak sa tam streli matky mladých mužov i dievčat. Na Zemplíne bývalo dlho zvykom, že sa svadba mohla konať len vtedy, ak sa rodičia vzájomne dohodli na vene. Z natkaných nití potom vyrábal plátno na krosnách každý sám doma osve.

-sl-


Použitá literatúra:
Ján Josay: Monografia – obec Poruba pod Vihorlatom (vydala obec Poruba pod Vihrolatom, 2003)
Zuzana Beňušková a kolektív: Tradičná kultúra regiónov Slovenska (vydala VEDA, 2005)* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 2818